Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie niepełnosprawnych - II etap społecznej debaty rozpoczęty

11.04.2006

Po 3 miesiącach spotkań ze środowiskami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wypych zainaugurował drugą część debaty społecznej nad nowymi uregulowaniami prawnymi dot. tej grupy społecznej.

10 kwietnia 2006 r., w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja zatytułowana „Rynek pracy a osoby niepełnosprawne - stan prawny i perspektywy zmian”.
Gościem specjalnym spotkania był Robert Kwiatkowski, Podsekretarz Stanu w MPiPS, który po raz pierwszy publicznie przedstawił ogólne założenia do nowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rządowy projekt zakłada m.in. 3-letnie planowanie dla rozwoju polskiego rynku pracy; taką zmianę w działaniu polskich służb pracy, aby środki finansowe były kierowane na realizację różnych form pomocy klientowi, a nie na sposoby jego obsługi; odciążenie służb pracy od funkcji administracyjnych, zmianę funkcjonowania agencji pracy, zmiany w usługach i instrumentach rynku pracy, a także zmianę definicji „osoba bezrobotna” na „osoba poszukująca pracy” – aby w Urzędach Pracy byli zarejestrowani tylko ci, którzy rzeczywiście chcą znaleźć zatrudnienie.

- Przedstawione przez ministra Kwiatkowskiego rozwiązania są bardzo istotne – zapewnił Paweł Wypycha. – Narzędzia te bowiem dotyczą wszystkich obywateli w naszym państwie, a więc także i osób niepełnosprawnych. System prawnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych będzie sprawnie działał tylko wtedy, gdy będzie w jasny sposób powiązany z innymi uregulowaniami dot. rynku pracy i pomocy społecznej.

Podczas konferencji, przedstawiono kilka prezentacji tematycznych zawierających m.in. dane statystyczne dot. środowiska osób niepełnosprawnych w Polsce (Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych), informacje o postawach pracodawców wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), wyniki kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakładach pracy chronionej i aktywizacji zawodowej. Zaprezentowano również formy wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w świetle przepisów dotyczących pomocy publicznej (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

W ramach II etapu debaty – do kwietnia do czerwca 2006 r. – Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapowiada kolejne konferencje tematyczne dot. m.in. dostępu osób niepełnosprawnych do edukacji, zmian systemu orzecznictwa do celów ubezpieczeniowych i pozaubezpieczniowych, dostępności infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. Z kolei jesienią br. odbędą się tzw. spotkania strategiczne, których celem będzie omówienie dotychczasowego przebiegu konsultacji oraz zarysowanych wstępnych koncepcji docelowego systemu. Niezależnie od narad powyższych gremiów, na wrzesień 2006 r. planowana jest ogólnopolska konferencja pod nazwą: „Niepełnosprawni – szanse i perspektywy włączenia społecznego – koncepcja rozwiązań systemowych”. O wszystkich wydarzeniach toczących się w ramach debaty nad stworzeniem nowej ustawy o osobach niepełnosprawnych będziemy na bieżąco informować na naszym portalu.

Autor: redakcja
Źródło: inf. wł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas