Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spotkanie inaugurujące Kampanię „Sprawnie dla niesprawnych” na Śląsku

16.02.2006

Stowarzyszenia AKCENT zaprasza 20 lutego 2006 r. o godzinie 11.30 na spotkanie inaugurujące na Śląsku Kampanię Społeczną „Sprawnie dla niesprawnych”.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia AKCENT, ul. Rataja 14 (Osiedle Witosa), w Katowicach (nieopodal siedziby NFZ).

Jak informują organizatorzy: „celem Kampanii jest przede wszystkim zwiększenie absurdalnie niskich stawek na zaopatrzenie ortopedyczne i pomocnicze, jakie oferuje NFZ np. dopłata do poduszki przeciwodleżynowej, która kosztuje nawet 2.500 zł, wynosi 70 zł. Tylko zdecydowana i solidarna akcja środowiska pozwoli na odmianę tragedii wielu tysięcy osób, dlatego zapraszamy na spotkanie organizacyjne i prosimy o dalsze przekazanie tego zaproszenia wszystkim zainteresowanym.”
 
Polski system zaopatrzenia chorych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – wózki inwalidzkie, protezy kończyn, protezy piersi, materace przeciwodleżynowe, cewniki, pieluchomajtki, etc. – odbiega od norm i standardów stosowanych w innych krajach europejskich. Od lat nie zmieniły się w Polsce limity refundacji na sprzęt rehabilitacyjny, nie aktualizuje się również standardów terapeutycznych. Dla porównania - budżet wydatków na system refundacji w Czechach jest sześciokrotnie, a w Słowenii ośmiokrotnie wyższy niż w Polsce, uwzględniając przy tym dużo mniejszą liczbę mieszkańców tych krajów.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przeznacza wystarczających środków na refundację przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Efektem takiego niedoboru są kolejki chorych oczekujących na przedmioty, sprzęt niezbędny im do życia. W całej Polsce rosną kolejki, w których realizacja zleceń trwa kilka miesięcy, a na niektóre przedmioty nawet do kilku lat.

Celem kampanii społecznej „Sprawnie dla Niesprawnych” jest zlikwidowanie „wirtualnych” kolejek pacjentów, doprowadzenie do zaktualizowania standardów zaopatrzenia i zmiany limitów refundacji na sprzęt i środki pomocnicze. Kampania „Sprawnie dla Niesprawnych” ma również zwrócić uwagę społeczną na negatywne, często bardzo dramatyczne, konsekwencje niesprawności obecnego systemu.

Organizatorzy chcą rozpocząć szeroką dyskusję społeczną na temat zmiany i racjonalizacji systemu zaopatrzenia medycznego w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Pragną rozpocząć ten dialog, gdyż niezbędne jest przełamanie ciszy i przyzwolenia środowiska pacjentów i osób niepełnosprawnych na taki stan.

Więcej informacji o kampanii:
www.sprawniedlaniesprawnych.pl

Kontakt:
Karolina Roczeń, koordynator ogólnopolskiej kampanii Sprawnie dla Niesprawnych
tel. 022 885 65 55; 607 477 969

Marek Plura – prezes Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych “Akcent”, tel. 501 670 334

Autor: Marek Plura
Źródło: Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas