Nie zabijajcie osób chorych psychicznie
Amnesty International zaapelowała o odstąpienie od wykonywania wyroków śmierci na skazanych Amerykanach, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizację, ok. 10 proc. więźniów oczekujących na wykonanie wyroku w amerykańskich więzieniach to osoby chore psychicznie. Spośród 3,400 osób skazanych na karę śmierci, setki cierpią na schizofrenię, depresję maniakalną, uszkodzenia mózgu i inne choroby psychiczne.
Przez ostatnie 30 lat w Stanach Zjednoczonych stracono ponad 1000 osób.
AI podała w raporcie, że w wielu wypadkach osobom z zaburzeniami psychicznymi pozwalano na samodzielnie prowadzenie własnej obrony lub odmawiano prawa do apelacji. Zdarzało się także, że osoby takie same sugerowały, jaki wymiar kary byłby dla nich odpowiedni - według raportu od 1977 r. spośród 100 straconych osób z chorobami psychicznymi, taka sytuacja miała miejsce w ponad 25 proc. wypadków. W wielu procesach, w których oskarżonym była osoba chora psychicznie, w trakcie procesu nic nie zostało na temat choroby wspomniane. Zdarzały się także przypadki, w których prokuratorzy wykorzystujący strach opinii publicznej przed osobami z zaburzeniami, stwierdzali, że brak okazania skruchy u tych osób jest dodatkowym argumentem za wymierzeniem im najwyższej kary.
Amnesty zwróciła uwagę, że amerykańskie sądy, wprowadzając „standardy przyzwoitości”, zaprzestały orzekać karę śmierci w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób winnych przestępstw wobec dzieci. Wobec osób chorych psychicznie nie stosuje się tej zasady. Wyjątek stanowi stan Connecticut, gdzie nie wolno stracić osoby, która w chwili popełniania przestępstwa cierpiała na zaburzenia psychiczne.
W raporcie Amnesty International zamieszczono także opis 100 przypadków wykonania wyroku śmierci na osobach chorych psychicznie.
Jak powiedział jeden z szefów brytyjskiego oddziału Amnesty International, więźniowie, którzy nigdy nie powinni stanąć przed sądem z powodu swej niepoczytalności, szli na śmierć zupełnie nieświadomi tego, co ich czeka.
Pełna treść raportu (w języku angielskim)
http://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR510022006?open&of=ENG-392
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: Guardian Unlimited, 31 stycznia 2006 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz