Weryfikacja rent po angielsku
W Wielkiej Brytanii szykuje się być może rewolucja w systemie świadczeń społecznych. Brytyjski minister pracy i świadczeń społecznych John Hutton przedstawił propozycje reform, które mają pomóc w powrocie na rynek pracy milionowi osób pobierających obecnie świadczenia z powodu niezdolności do pracy. Brytyjski budżet ma zaoszczędzić dzięki tej operacji 7 mld funtów rocznie.
Jednym z rezultatów planu ma być także zwiększenie świadczeń dla osób najciężej niepełnosprawnych, które zostaną wyłączone z programu powrotu na rynek pracy. Natomiast pozostali świadczeniobiorcy, którzy odmówią udziału w programie, będą musieli się liczyć z utratą części swych świadczeń. W planie przewidziano także pomoc w znalezieniu pracy dla miliona starszych osób oraz 300 tys. samotnych rodziców.
Obecnie ok. 2,7 miliona osób pobiera świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, co kosztuje państwo brytyjskie 12,5 mld funtów rocznie. Jednym z narzędzi, które ma pomóc w zrealizowaniu planów rządu jest program „Drogi do pracy”. Jest on obecnie przeprowadzany w kilku regionach Wielkiej Brytanii jako program pilotażowy. Program polega przede wszystkim na udzieleniu osobom niepełnosprawnym poszukującym pracy bardzo szerokiego wsparcia oraz przeprowadzaniu dla nich szkoleń.
Zgodnie z założeniami przedstawionego planu osoby pobierające świadczenia będą musiały obowiązkowo brać udział w takich programach. Jeśli odmówią, ich świadczenia będą mogły zostać zmniejszone o ok. 11 funtów tygodniowo. Jeśli osoba taka odmówi po raz drugi, zmniejszenie wyniesie ok. 22 funtów tygodniowo.
Jak zapewnił minister Hutton, głównym celem całego planu jest zredukowanie liczby nowych świadczeniobiorców, zapewnienie większego wsparcia dla osób pobierających świadczenia w powrocie na rynek pracy oraz większej pomocy dla osób poważnie chorych i ciężko niepełnosprawnych.
Zmiany dotyczyć będą także samotnych rodziców – osoby wychowujące dzieci mające przynajmniej 11 lat będą zobowiązane do zgłaszania się na rozmowy kwalifikacyjne przynajmniej raz na trzy miesiące.
Propozycje przedstawione przez rząd staną się przedmiotem debaty i dopiero po jej zakończeniu przygotowany zostanie projekt stosownej ustawy. Już teraz wiele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych zastanawia się, czy rządowi uda się zapewnić środki finansowe potrzebne do zrealizowania planu. Wiele z nich zauważa jednak także, iż propozycje rządowe są krokiem w dobrym kierunku odpowiadającym zmianom demograficznym, jakie zachodzą w Wielkiej Brytanii.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: BBC News UK Edition, 24 stycznia 2006 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz