Wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego, od kiedy?
Moja mama złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w październiku 2019, w listopadzie MOPS odmówił przyznania świadczenia, odwołała się do SKO i WSA. WSA przyznało świadczenie, ale przez pandemię trwało to długo. Pozytywna decyzja nadeszła dopiero w styczniu 2021. Czy należy się wyrównanie tego świadczenia, skoro wniosek był złożony rok temu?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Należy przyjąć, iż świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny powinien zostać wyrównany od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, o ile były spełnione w tym czasie pozostałe przesłanki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego.
Reasumując w przypadku Pani mamy, jeśli złoży ona w ciągu 3 miesięcy od wydania orzeczenia (prawomocnego) wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, otrzyma wyrównanie, oczywiście jeśli spełnia wymagane prawem warunki.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik