Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dur brzuszny plagą starożytnych Ateńczyków

24.01.2006

Naukowcy ogłosili, że prawdopodobną przyczyną zarazy, która przyczyniła się do zakończenia Złotego Wieku Aten, był dur brzuszny (dawniej: tyfus). DNA uzyskane z próbek pobranych z zębów znalezionych w miejscu pochowku starożytnych greków jest podobne do DNA współcześnie występującego organizmu wywołującego dur brzuszny, choroby przenoszonej poprzez skażoną wodę i jedzenie.

„Badanie chorób zakaźnych z historycznego punktu widzenia może być bardzo pożyteczne dla wielu dziedzin”, powiedział Dr Manolis Papagrorakis z Uniwersytetu Ateńskiego, współautor badań. „Wierzymy, że raport ten będzie miał ogromne znaczenie dla wielu dziedzin nauki, gdyż tłumaczy jedną z najbardziej spornych tajemnic w historii medycyny.”

Uczeni szacują, że z powodu epidemii, która ogarnęła obszar od Grecji aż po Etiopię, Egipt i Libię w latach 430-426 p.n.e., zmarło około jednej trzeciej Ateńczyków.
Sugerowano, że plagę, której najbardziej znaną ofiarą był sam Perykles – przywódca Aten w okresie jej Złotego Wieku, mogła wywołać ospa, dżuma, wąglik lub odra. W badaniu relacjonowanym on-line naukowcy opisali, w jaki sposób pobierali próbki DNA ze zbiorowego grobu na cmentarzu datowanym na czasy, kiedy zaraza ogarnęła Grecję. Papagriorakis i jego zespól powiedzieli, że uzyskane DNA przypominało sekwencję DNA bakterii z gatunku Salmonella typhi wywołujących dur brzuszny.

Źródło: Reuters, Mon Jan 23, 2006
Opracowanie: Agata Jastrzębska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas