Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie wiedzy – konferencja UJ

02.01.2006

20 stycznia 2006 w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie wiedzy”. Konferencja będzie podsumowaniem europejskiego pilotażowego projektu IDOL, którego Promotorem jest Uniwersytet Jagielloński. Prawie trzy lata pracy konsorcjum złożonego z jedenastu instytucji z całego kontynentu zaowocowało opracowaniem wysokiej jakości programów szkoleniowych dla studentów niepełnosprawnych oraz absolwentów wyższych uczelni, którzy chcą zdobywać gruntowne wykształcenie i pracować na otwartym rynku.

W czasie działania projektu, partnerzy konsorcjum napotykali na różnego rodzaju trudności i mierzyli się z rozmaitymi wyzwaniami, co spowodowane było między innymi zróżnicowaniem wśród beneficjentów naszego projektu w poszczególnych krajach Europy. O tych różnicach w podejściu do integracji osób niepełnosprawnych chcielibyśmy Państwu opowiedzieć.

Okazało się jednak także, że jest wiele cech wspólnych dla dążeń i ambicji wielu osób niepełnosprawnych. Być może najważniejszą z nich jest coraz wyższa świadomość dotycząca potrzeby kształcenia się, a co za tym idzie coraz większego udziału w życiu społeczeństwa opartego na wiedzy.

Obserwacja tego procesu w instytucjach partnerskich, a szczególnie w Uniwersytetach biorących udział w projekcie IDOL, skłoniła organizatorów do zorganizowania w Polsce konferencji "Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie wiedzy", która odbędzie się w Krakowie 20 stycznia 2006 roku.

Organizatorzy uważają, że możliwie szeroki dostęp do edukacji na poziomie wyższym dla osób niepełnosprawnych jest obecnie na kontynencie europejskim jednym z ważniejszych tematów społecznych, a zwłaszcza w krajach, które weszły ostatnio do wspólnoty i w tych, które wciąż na wejście oczekują.

Zapraszamy do debaty o równych szansach w dostępie do edukacji z udziałem ekspertów w dziedzinie wyrównywania szans z całej Europy. W szczególności zaproszenie to kierujemy do kadry akademickiej, nauczycieli i władz odpowiedzialnych za politykę oświatową.

Organizatorzy zachęcają do wspólnego zastanowienia się nad tym, co zrobić, aby stworzyć w Polsce efektywny system wsparcia dla studentów niepełnosprawnych, połączony z możliwością wyjazdu i dalszego rozwoju w europejskich ośrodkach akademickich. Jest to duże wyzwanie, ale da się je zrealizować. Znakomicie wpisuje się ono też w założenia Procesu Bolońskiego.

Po raz pierwszy w Polsce podjęte zostaną także publicznie temat archaicznego języka używanego w stosunku do osób niepełnosprawnych i opisującego niepełnosprawność. Zostaną zaprezentowane najnowsze rozwiązania w zakresie technologii wspierających, stanowiących wielką pomoc dla osób niewidomych. Niektóre urządzenia wraz z oprogramowaniem będzie można obejrzeć na przygotowanych stanowiskach informacyjnych.
Organizatorzy poruszą także temat, jak dużą i wdzięczną rolę mogą pełnić w życiu osób niepełnosprawnych psy serwisowe pomagające w codziennych czynnościach, a więc także w jakimś sensie w nauce i pracy.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie w dniu konferencji oraz zimne i gorące napoje. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy otrzymają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i nazwą instytucji, którą reprezentują oraz materiały konferencyjne.

Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji powinny wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej.

Program Konferencji Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie wiedzy

10.00 Otwarcie konferencji

10.30 Prezentacja produktów i wniosków z działania europejskiego projektu pilotażowego IDOL:

Technologie wspierające edukację i pracę osób niewidomych,
Wsparcie psychologiczne dla studentów niepełnosprawnych oraz ich rodziców.
Rola psów serwisowych w życiu osoby niepełnosprawnej ruchowo.

11.00 Podsumowanie aukcji internetowej "Pomoc na cztery łapy" zorganizowanej przez Fundację dla UJ, Klub Absolwenta UJ, firmę Prestor oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

11.30 Wykład "informacja, wiedza, mądrość - co społeczeństwo wiedzy cenić powinno", Prof. Ewa Chmielecka, Szkoła Główna Handlowa.

12.00 Przerwa na kawę i lunch. W czasie przerwy uczestnicy będą mogli zasięgnąć dodatkowych informacji przy trzech stanowiskach prezentujących:

Grafikę dotykową dla osób niewidomych, 
Nowoczesny sprzęt komputerowy dla osób niewidomych,
Psy serwisowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

13.00 Sesja popołudniowa "Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie wiedzy" Zostaną poruszone następujące tematy:

Technologie wspierające osoby niewidome w nauce i pracy,
Zwiększanie dostępności uczelni wyższych do potrzeb osób niepełnosprawnych,
Szanse absolwentów na otwartym rynku pracy,
Filozofia uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społeczeństwa opartego na wiedzy,
Postawy wobec niepełnosprawności,
Język mediów dotyczący niepełnosprawności.

Wystąpienia:

Prof. Willy Aastrup, University of Aarhus z Danii,
Prof. Alan Hurst, University of Central Lancashire z Wielkiej Brytanii,
Barbara Waters, National Bureau for Students with disabilities z Wielkiej Brytanii,
Prof. Bogusław Marek, Katolicki Uniwersytet Lubelski,
Prof. Jerzy Bralczyk, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej,
Nina Bondarenko, Canine for Partners z Wielkiej Brytanii.


W przypadku jakichkolwiek trudności z rejestracją na konferencje lub dodatkowych pytań organizatorzy proszą o kontakt na adres:

bsn@adm.uj.edu.pl lub telefonicznie: 0*12 431 06 64

Czas i miejsce: 20 stycznia 2006, godz. 10.00
Auditorium Maximum UJ, średnia sala audytoryjna
ul. Krupnicza 35, Kraków

Autor: mgr Ireneusz Białek, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Koordynator projektu IDOL
Źródło: http://www.idol-project.org/konferencja/

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas