Zmarł Stanisław Duszyński
W nocy z 18 na 19 grudnia 2005 r. zmarł nagle Stanisław Duszyński, twórca Fundacji Ducha na rzecz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. Stanisław Duszyński był i ciągle będzie wyjątkową postacią, która odcisnęła swój ślad na duszach i sercach setek osób niepełnosprawnych, ale również zdrowych. Wiele lat temu zaczął wykorzystywać środowisko naturalne - skały, konie, kajaki - do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. 11 stycznia 2006 skończyłby 72 lata.
Foto: archiwum Ashoka, zdjęcie zostało zrobione podczas
ostatniego spotkania członków Ashoki w Mariampolu pod koniec
października 2005 r.
W 1989 Stanisław Duszyński zorganizował pierwszy spływ kajakowy Czarną Hańczą dla osób niepełnosprawnych. Ten spływ, a potem kolejny raj tatrzański, stał się początkiem rewolucyjnego podejścia do terapii osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni wędrowali po Tatrach (Kasprowy Wierch, doliny reglowe), a obozy kajakowe i tatrzańskie weszły na stałe do programu działania Zespołu Rehabilitacji Naturalnej przekształconego w 1992 roku w Fundację Ducha. Następne działania wiązały się z zastosowaniem hipoterapii, a później wspinaczki ścianowej i linowej, jako zespołu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Do programu działań Fundacji wprowadzono obozy hipoterapeutyczne oraz konno-wspinaczkowe w skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W bazie Fundacji w Toruniu odbywają się codzienne ćwiczenia terapii konnej dzieci i dorosłych oraz ćwiczenia wspinaczkowe na sztucznej ściance wspinaczkowej.
Stanisław Duszyński, dzięki swojej determinacji i niezwykłemu zaangażowaniu, wprowadził w Polsce jedyną w swoim rodzaju „rehabilitację naturalną”, której celem są emocjonalne i fizyczne uaktywnienie osób niepełnosprawnych – kładąc szczególny nacisk na te części ciała, które doznały uszczerbku w wyniku choroby lub wypadku. Stanisław Duszyński był przekonany, że przeżywanie doznań estetycznych, wzruszeń, procesów poznawczych, tworzenie związków interpersonalnych, prowadzi do ważnych dowartościowań osobowościowych człowieka niepełnosprawnego. Jest to droga do wyzbywania się kompleksów wynikających z inwalidztwa.
Uczestnikami działań Fundacji są dzieci, młodzież i dorośli w różnym wieku i z różnym typem kalectwa – ponad 800 osób. W tym połowa to dzieci.
Dzięki wyjątkowej charyzmie Stanisław Duszyński potrafił
zgromadzić wokół działań Fundacji kilkadziesiąt wolontariuszy,
instytucji, organizacji, które wspierały i nadal będą wspierać
działania Fundacji. Był wyjątkową postacią i odcisnął wyraźny ślad
na duszach i sercach setek osób, które spotkały się z nim
kiedykolwiek.
Będzie nam go bardzo brakować – nauczyciela, przyjaciela i
przewodnika o wyjątkowym charakterze.
Stanisław Duszyński był członkiem Ashoki w Polsce.
Tekst o działalności Fundacji Ducha - Z duchem przygody
Autor: Ewa Konczal
Źródło: Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz