Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Europejski Tydzień Autyzmu 2005

05.12.2005

Do niedawna sądzono, że w Polsce problem autyzmu dotyczy około 20 tysięcy dzieci oraz trudnej do zidentyfikowania (szacunkowo 10 tysięcy) liczby dorosłych osób z autyzmem. Jednak na podstawie najaktualniejszych badań prowadzonych w USA przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, a także w Europie wynika, że nastąpił znaczący wzrost zachorowań na autyzm.

Zgodnie z tymi badaniami dotychczas szacowaną na 30 tysięcy liczbę osób z autyzmem w Polsce należy potroić. Uwzględniając rodziny, również ciężko dotknięte skutkami choroby najbliższych oraz nauczycieli, pedagogów, lekarzy i terapeutów problem dotyczy około 250 tysięcy Polaków.

Autyzm to choroba centralnego układu nerwowego, która zaburza funkcjonowanie społeczne, komunikację i rozwój poznawczy. W Polsce dopiero od kilkunastu lat istnieje wąskie grono specjalistów - lekarzy i psychologów, który potrafią prawidłowo zdiagnozować tę chorobę. Wcześniej mylona ona była często z innymi niepełnosprawnościami.
Ponieważ cały czas brakuje specjalistów oraz specjalistycznych ośrodków, w których realizowana byłaby wczesna pomoc terapeutyczni i edukacyjna, wiele dzieci nie jest diagnozowana we właściwym czasie podczas, gdy jedynie wczesna diagnoza i podjęcie rehabilitacji daje szanse na powodzenie w leczeniu i rozwój dziecka.
Problem stanowi także niski poziom znajomości obrazu autyzmu u pediatrów, lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, tym bardziej, że programy studiów medycznych nie zawierają wystarczającej wiedzy z tego zakresu.

Z badań wynika, że w ostatnich latach powiększa się liczba dzieci, u których występuje dyskretne zaburzenie rozwoju o charakterze autyzmu - zespół Aspergera. Osobny problem stanowią dorosłe osoby dotknięte autyzmem, które w dzieciństwie nie zostały właściwie zdiagnozowane i nie zostały poddane odpowiedniej terapii.

Europejski Tydzień Autyzmu jest okazją do nagłośnienia problemu autyzmu. W Polsce działa Porozumienie Autyzm - Polska, skupiające 45 organizacji z terenu całego kraju działających na rzecz dzieci i osób dorosłych z autyzmem.

Zobacz, czym jest autyzm, przeczytaj historie ludzi dotkniętych tą chorobą

Sekrety mózgu geniusza - historia prawdziwego Rain Mana

Sawant to człowiek, który posiada niezwykłe zdolności umysłowe. Dzięki filmom takim jak "Rain Man" w świadomości społecznej utrwalił się obraz autystycznego sawanta - niepełnosprawnego geniusza.
Raymond Babbit, postać grana przez Dustina Hoffmana, potrafi z przyprawiającą o zawrót głowy szybkością przeprowadzać skomplikowane operacje matematyczne przy użyciu wyłącznie... własnego umysłu.

Przeczytaj cały artykuł

Wzrost liczby zachorowań na autyzm - problem doboru?

Dlaczego w ciągu ostatnich 20 lat odnotowujemy tak olbrzymi wzrost liczby dzieci zdiagnozowanych jako autystyczne? W jaki sposób można wytłumaczyć tak niespotykany wzrost zachorowań na tę straszną chorobę? Problem ten przeraża rodziców, a dla naukowców stanowi nierozwikłaną zagadkę.
Statystyki są rzeczywiście zatrważające - wynika z nich, że w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba zachorowań wzrosła dziesięciokrotnie. Jak podaje brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Autyzmu w 1966 r. na 10 000 urodzeń przypadało 4,5 przypadków autyzmu - 1997 r. stwierdzono już 91 przypadków na 10 000 urodzeń. Wzrost zachorowań nie jest charakterystyczny jedynie dla Wielkiej Brytanii - podobne obserwacje poczyniono w niemal wszystkich krajach rozwiniętych. W Wielkiej Brytanii liczbę osób cierpiących na jeden z zespołów zaburzeń autystycznych ocenia się na ok. 500 000.

Przeczytaj cały artykuł

Daniel Tammet - czy jego niezwykłe zdolności pomogą zrozumieć autyzm?

Daniel Tammet jest sawantem, czyli autystycznym geniuszem. Potrafi wykonać przyprawiające o zawrót głowy obliczenia matematyczne w mgnieniu oka. I co więcej, w przeciwieństwie do innych osób obdarzonych tego typu umiejętnościami, Tammet potrafi opisać jak to robi.
Poza tym chłopak zna siedem języków obcych, a obecnie opracowuje swój własny język. Naukowcy podejrzewają, że te niezwykłe umiejętności mogą stanowić klucz do zrozumienia autyzmu.

Przeczytaj cały artykuł

Organista

Ma dzisiaj 22 lata. Do tej pory zagrał na 650 mszach. Choć skurcze twarzy pozostały, to oczy błyszczą mu radością. Chodzi wyprostowany, często się uśmiecha. Napisał do mnie kilka nieporadnych zdań na małej karteczce. Na co dzień nadal potrzebuje pomocy, ale tam na kościelnym chórze choroba traci nad nim władzę.

Przeczytaj cały artykuł

Czy Michał Anioł cierpiał na autyzm?

Badacze przypuszczają, że Michał Anioł cierpiał na syndrom Aspergera.
Dwóch badaczy, zajmujących się badaniem syndromu Aspergera - łagodniejszej formy autyzmu - twierdzi, że artysta miał wiele cech charakterystycznych dla schorzenia powodującego poważne problemy we współżyciu społecznym.

Przeczytaj cały artykuł

Einstein i Newton cierpieli na autyzm

Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.
Ludzie z zespołem Aspergera często uznawani są za ekscentrycznych. Brakuje im także umiejętności społecznych, mają obsesję na punkcie skomplikowanych zagadnień i mogą mieć problemy z komunikacją z otoczeniem.
Wyniki ostatnich badań sugerują, że Einstein, twórca teorii względności oraz Newton, odkrywca praw grawitacji, posiadali wymienione wyżej cechy.

Przeczytaj cały artykuł

Opracowanie: redakcja
Źródło: Fundacja Synapsis, inf. wł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas