Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień Rzucania Palenia

17.11.2005

Bezpłatne podstawowe badania lekarskie i porady, jak rzucić palenie, będzie można uzyskać w czwartek 17 listopada 2005  na placu Konstytucji w Warszawie z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Podobne akcje i happeningi, których celem jest zachęcenie jak największej grupy palaczy do zerwania z nałogiem, przygotowano w całym kraju.

W czwartek po raz 15. obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia, pod hasłem "Palenie jest uleczalne". Organizatorzy - Centrum Onkologii w Warszawie, Ministerstwo Zdrowia, Fundacja "Promocja Zdrowia" - chcą zwrócić uwagę, że uzależnienie od tytoniu jest schorzeniem przewlekłym, a pracownicy ochrony zdrowia ś lekarze i pielęgniarki - potrafią i powinni z niego leczyć.

Tego dnia w godzinach 14-19 na stołecznym placu Konstytucji będzie działać Uliczna Poradnia Pomocy Palącym. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pojemności płuc (spirometria). Lekarze będą także doradzać, w jaki sposób skutecznie rzucić palenie i zdrowo się odżywiać.

Przez cały dzień po Warszawie będzie jeździł specjalnie oznakowany zabytkowy tramwaj, do którego studenci Akademii Medycznej na bezpłatną przejażdżkę zaproszą wszystkich chcących rzucić palenie.

Ponadto na Dworcu Centralnym od 12 do 30 listopada można obejrzeć wystawę plakatów przedstawiających międzynarodowe kampanie antytytoniowe.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego studenci wydziału dziennikarstwa UW przeprowadzą m.in. konkurs na najlepsze opowiadanie o walce z nałogiem.

Podobne akcje przygotowano w wielu innych miastach, m.in. Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Płocku, Krakowie. Odbędą się tam akcje uliczne, w szpitalach i przychodniach uruchomione będą punkty pomocy palącym, w szkołach odbędą się specjalne akcje edukacyjne.

Akcja "Rzuć palenie razem z nami", w ramach której obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, to przede wszystkim konkurs dla tych, którzy w danym roku rzucili palenie. Wystarczy do końca listopada wypełnić i wysłać kartę konkursową, dostępną w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej, na stronie www.promocjazdrowia.pl lub drukowaną w prasie. W grudniu spośród wszystkich nadesłanych kart zostanie wylosowanych 20 laureatów, którzy wyjadą na tydzień do Rzymu i Wenecji.

- Zerwanie z nałogiem nie jest łatwym zadaniem, jednak nowoczesna farmakologia oferuje coraz więcej możliwości leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu i łagodzenia objawów odstawienia papierosów. Dobór najbardziej skutecznej metody powinien być wspólną decyzją pacjenta i lekarza - powiedziała w środę PAP Jolanta Jabłońska z Centrum Onkologii w Warszawie. Podkreśliła, że od początku trwania akcji palenie w Polsce rzuciło ponad 3 mln osób.

Z ostatnich badań wykonanych na zlecenie Instytutu Onkologii wynika, że w dorosłej populacji Polski jest obecnie około 10 mln codziennych palaczy tytoniu, 4,7 mln "ex-palaczy" i 15,1 mln nigdy niepalących. Polacy ciągle palą dużo papierosów (mężczyźni średnio 21 papierosów dziennie, kobiety - 15). Palą też przez wiele lat (mężczyźni średnio 24 lata, kobiety 21 lat). Rzucenie palenia tytoniu następuje w przypadku kobiet i mężczyzn około 40. roku życia.

Źródło: gazeta.pl, PAP, 16 listopada 2005

W szponach nałogów

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas