Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Down według Świata – konferencja Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

16.11.2005

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" zaprasza na kolejną, XI już konferencję z cyklu Czas dla Rodziców, tym razem pod hasłem - "Down według Świata - osoby niepełnosprawne intelektualnie w społeczeństwie, w mediach, w kulturze i sztuce".
  
Konferencja będzie się odbywać w dniach 26 - 27 listopada 2005 r. (sobota - niedziela) w Warszawie w Zespole Szkół nr 56 przy ulicy Antoniego Fontany 1 - to bardzo przyjazne miejsce położone z dala od miejskiego gwaru i zgiełku.

Jak czytamy w zaproszeniu: To bardzo ważna problematyka, być może najważniejsza ze wszystkich dotąd przez nas podejmowanych. Wszystko, co nas codziennie spotyka na ulicach, w sklepach, w szkołach i urzędach jest wynikiem społecznego rozumienia niepełnosprawności, rozumienia naszych codziennych kłopotów, stresów, obowiązków. Czy nikomu z rodziców niepełnosprawnych dzieci nie zdarzyło się być uznanym za potępieńca, dla którego upośledzenie dziecka jest karą za grzechy? A ilu z nas zostało uznanych za wybrańców, bo tylko tacy są obarczani obowiązkami przekraczającymi zwykłą miarę? Jak często nasze dzieci są z zasady kwalifikowane jako biedne i nieszczęśliwe, bo przecież upośledzone? Ileż razy zadawano nam, rodzicom dzieci z zespołem Downa, pytanie, czy ta choroba trwa od urodzenia?
 
Społeczne rozumienie niepełnosprawności, codzienne kontakty z osobami niepełnosprawnymi zależą właśnie od tego, jaki obraz osoby niepełnosprawnej został wykreowany przez naukę, sztukę, przez media, przez filozofię i religię, jakie miejsce przeznaczono dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w społecznych strukturach, w systemach wartości. Jakże łatwo przyjmować pewne rozstrzygnięcia jako oczywiste, jak prosty wydaje się świat oglądany przez szkła stereotypów i schematów. Ale, by te schematy i stereotypy łamać i zmieniać, trzeba wiedzieć skąd się biorą, gdzie i w jakim celu zostały stworzone i jakie autorytety za nimi stoją.

Na temat tych problemów będzie się tyczyła dyskusja w trakcie konferencji. Zaproszenie na nią przyjęli najwybitniejsi znawcy kultury i sztuki, jej twórcy, przedstawiciele świata nauki, mediów, a także tych instytucji, które z urzędu przypisują osobom niepełnosprawnym miejsca w społeczeństwie i zakres ich obowiązków i praw.
  
To już XI konferencja organizowana przez Stowarzyszenie "Bardziej Kochani", poprzednie były największymi tego typu imprezami w Polsce - brało w nich udział przeciętnie po 400 uczestników. Organizatorzy mają nadzieję, że obecne spotkanie także będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem, a zdobyta na nim wiedza, umiejętności i nawiązane kontakty będą przynosiły dobre efekty.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są kontakt ze Stowarzyszeniem.

PROGRAM KONFERENCJI - **Down według Świata - osoby niepełnosprawne intelektualnie w społeczeństwie, w mediach, w kulturze i sztuce.

Czas i miejsce: 26-27 listopada 2005 r., Warszawa, Zespół Szkół Nr 56, ul. Fontany 1

26 listopada (Sobota)
10.00

  • rozpoczęcie konferencji - Ewa SUCHCICKA (Prezes Stowarzyszenia Bardziej Kochani)
  • Pomyłki Natury, pomyłki Boga? - Niepełnosprawność w perspektywie filozoficzno-teologicznej, dr Katarzyna PARZYCH (Wydział Teologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
  • Święci i wyklęci - społeczne role upośledzonych, szkic historyczny - dr hab. Elżbieta ZAKRZEWSKA (Profesor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW)
  • dyskusja

11.30 - Przerwa na kawę

12.00

  • upośledzeni czy niepełnosprawni - zmiany haseł czy postaw społecznych - dr Witold REKOWSKI (Katedra Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji AWF Warszawa)
  • Miejsce dla Downa - procedury i zasady orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności; ustalanie prawnego statusu osoby niepełnosprawnej - Anna OLSZEWSKA - (Przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie;)
    Kinga SZCZEPANKOWSKA - (Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności).
  • dyskusja

13.30 - 14.30 - Przerwa na obiad
14.30

  • Fotografuję …ludzi - spotkanie z Chrisem NIEDENTHALEM - prowadzenie Tadeusz SOBOLEWSKI
  • dyskusja

15.00

  • Na dużym i małym ekranie - osoby niepełnosprawne intelektualnie w sztuce filmowej - Tadeusz SOBOLEWSKI

15.30 - Przerwa na kawę

16.00 - Projekcja filmów:

  • Nienormalni - reż. Jacek Bławut,
  • Ósmy dzień - reż. Jaco van Dorrmael
  • Dyskusja

18.00 - Kolacja (stół szwedzki), zakwaterowanie w hotelu

27 listopada (Niedziela)

08.30 - 9.30 - Śniadanie

09.30

  • Muminki i …. - osoby niepełnosprawne intelektualnie w utworach literackich - Prof. dr hab. Anna SOBOLEWSKA (Instytut Badań Literackich PAN)
  • Obrazy świata …upośledzonych - osoby niepełnosprawne intelektualnie w malarstwie - Agnieszka POSPISZIL (Międzywydziałowa Katedra Historii i Teorii Sztuki ASP w Warszawie) 
  • "… umie zabijać i wskrzeszać" - refleksje o TEATRZE DLA ŻYCIA - prof. Lech ŚLIWONIK (rektor Akademii Teatralnej w Warszawie)
  • Dyskusja

11.30  - Przerwa na kawę

12.00

  • Pożądany czy rzeczywisty - medialne wizerunki osób upośledzonych umysłowo - dr Urszula JARECKA (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
  • Niewidomy pogryzł psa przewodnika… - zasada "faktu medialnego" w telewizyjnej praktyce Marek NOWICKI (dziennikarz TVN)
  • Dyskusja

13.30 - 14.30 przerwa na obiad

  • projekcja filmów:
  • Dzień za dniem - 3 odcinek serialu produkcji amerykańskiej;
  • Królestwo - 1 odcinek serialu produkcji duńskiej, reż. Lars von Trieir
  • dyskusja i zakończenie konferencji

**Konferencji towarzyszyć będzie stała ekspozycja wystaw: TABU - portrety nieportretowanych Chrisa Niedenthala i Być razem Bogusława Świtały. Przewidujemy także, w innej sali, dodatkowe projekcje filmów o osobach niepełnosprawnych intelektualnie m. in.: Ucieczka, Znak, Życie jest trisomią, Jewel.
*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

Kontakt: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani"
Adres: ul. Conrada 13, 01-922 Warszawa
tel./faks 22 663 10 13
www.bardziejkochani.pl
e-mail: info@bardziejkochani.pl

Autor: Ewa Suchcicka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Źródło: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani"

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas