Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak ma się zaszczepić osoba starsza, która nie wychodzi z domu? Sprawdziliśmy

15.01.2021
Autor: Ilona Berezowska, fot. sabinevanerp/Pixabay.com
Pomarszczone ręce starszej osoby siedzącej na kanapie. W rękach laska

15 stycznia ruszyła rejestracja seniorów w wieku powyżej 80 lat, którzy chcieliby zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Co jednak mają zrobić osoby, które spełniają kryterium wiekowe, ale ze względu na swoją chorobę lub niepełnosprawność nie opuszczają domu lub poruszają się z trudem? Sprawdziliśmy.

Rejestracja odbywa się na trzy sposoby: poprzez stronę internetową www.pacjent.gov.pl, telefon do punktu szczepienia (lista punktów szczepień) lub osobistą wizytę w takim miejscu.

Gmina zawiezie

Osoby, którym dotarcie do punktu szczepień nastręcza trudności, mają możliwość skorzystania z transportu gminnego.

„Transport do punktu szczepień będzie można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd. W wielu gminach Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna we współpracy z władzami samorządowymi organizuje dowóz pacjentów do punktów szczepień” – poinformowało nas Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Gminne infolinie transportowe są już czynne, a numery telefonów dostępne na stronach samorządowych. Po otrzymaniu terminu szczepienia, można tam zgłosić potrzebę skorzystania z transportu.

Będą zespoły mobilne

Gdy wizyta w punkcie szczepień jest niemożliwa, pozostaje czekać na zespół mobilny. Na etapie rejestracji należy zaznaczyć chęć skorzystania z takiego rozwiązania. Wtedy to zespół, w skład którego wchodzi również lekarz, odwiedzi pacjenta leżącego w domu.

„Trzeba się skontaktować z infolinią i ustalić w ten sposób termin wizyty. Można również sprawdzić możliwość skorzystania z wizyty domowej zespołu mobilnego w swojej lokalizacji” – informuje nas rzecznik prasowy centrali NFZ.

Niestety, zamówienie zespołu mobilnego wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Dla przykładu, nam dziś nie udało się dodzwonić na infolinię. Do chwili ukończenia tego artykułu nie doczekaliśmy się również zapowiadanego telefonu zwrotnego z infolinii. Jednak operatorzy telefoniczni pracują całą dobę, a na rejestrację najstarsi seniorzy mają czas do 21 stycznia.

„Od momentu uruchomienia rejestracji dla seniorów powyżej 80. roku życia infolinia NFZ odnotowała ponad pół miliona połączeń. Od północy zainteresowaniem cieszyła się możliwość zarówno rejestracji, jak i zgłoszenia gotowości do szczepienia. W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy” – podkreślił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w komunikacie prasowym.

Taka sama procedura będzie obowiązywała, gdy 22 stycznia ruszy rejestracja osób po 70. roku życia.

Komentarz

  • szkoda slow...
    bk
    15.01.2021, 19:41
    co ma zrobic O/N ze znacznym stopniem i niedoslyszaca???

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas