Nowatorski program dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin
Rodzice dziecka z porażeniem mózgowym czy zespołem Downa nie będą już musieli na własną rękę szukać wszystkich specjalistów i dostępu do środków z pomocy społecznej. Mało tego - sami też będą mogli liczyć na pomoc psychologa. Wszystko za darmo, w ramach ubezpieczenia w NFZ. Tak zakłada unikatowy program profilaktyczny.
Pani Hanna z Kielc od 9 lat opiekuje się synkiem z objawami autyzmu. Chłopiec nie mówi, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów. Zajmowało się nim wielu specjalistów, rodzice zawsze szukali ich na własną rękę. - Czasami już mam dość tego chodzenia, jeżdżenia, załatwiania wszystkiego sama. Tak było w ubiegłym roku. Mieliśmy problem; najpierw konsultowałam się w szpitalu dziecięcym przy Langiewicza, potem na Czarnowie, potem w prywatnym gabinecie na Wojska Polskiego. Sama wszędzie musiałam trafić - mówi pani Hanna.
Teraz ma się to zmienić. Każde dziecko niepełnosprawne i jego rodzina mogą liczyć na pomoc zespołu fachowców, którzy otoczą małego pacjenta i jego bliskich opieką. Mało tego, będą między sobą wymieniali informacje na temat postępów kuracji, a jeśli wystąpią problemy, będą działać tak, by pomoc dziecku niepełnosprawnemu była jak najskuteczniejsza.
To jeszcze nie wszystko. Zespół będzie pomagał rodzinie w uzyskaniu środków z pomocy społecznej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Będzie też pomagał w rozwiązywaniu problemów szkolnych i wychowawczych. Za całą pracę zespołu zapłaci NFZ, rodzinę niepełnosprawnego dziecka nic to nie będzie kosztować.
Skład zespołu będzie zależał od rodzaju schorzenia czy dysfunkcji, na jaką cierpi dziecko. Mogą to być na przykład psycholog, fizjoterapeuta, logopeda, pedagog, pracownik socjalny.
- Istnieje potrzeba skoordynowania takiej opieki. Dobrze, że znalazły się na to środki - mówi Ewa Cybula, dyrektor kieleckiego oddziału NFZ.
Dyrekcja NFZ chce, aby pierwsi pacjenci otrzymali taką kompleksową opiekę już w grudniu.
- To bardzo szczytny cel, żeby tylko trafić na kompetentnych ludzi w tych zespołach. Myślę, że w przypadku tak częstych schorzeń jak porażenie mózgowe nie będzie kłopotu. Ale fachowców do opieki nad dziećmi autystycznymi będzie trudniej znaleźć - mówi pani Hanna, która od "Gazety" dowiedziała się o nowym programie NFZ.
Kto do konkursu
Ogłoszenie o konkursie, do którego mogą stanąć zespoły specjalistów, aby otrzymać środki z NFZ, zostało już zamieszczone na stronach internetowych funduszu. Zespoły mogą tworzyć się zarówno przy placówkach publicznych, jak i niepublicznych, zajmujących się opieką nad dziećmi, chorymi czy niepełnosprawnymi. Program jest wymagający, dlatego należy dobrze zapoznać się z jego warunkami. Najlepiej, aby przed złożeniem dokumentów w Funduszu taki zespół uzyskał rekomendację Międzyresortowego Zespołu ds. Koordynacji Zadań Wynikających z Pilotażu Programu Rządowego. Taką rekomendację ma już jedna kielecka placówka - Ośrodek Wczesnej Interwencji na osiedlu Na Stoku 42a.
Autor: Ziemowit Nowak
Źródło: gazeta.pl, 25 października 2005
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz