Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pierwsze w Polsce pokazy ParaAgility z udziałem psów terapeutów

07.09.2005

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaciel 11 września 2005 roku po raz pierwszy w Polsce organizuje pokazy agility z udziałem psów terapeutów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo - czyli ParaAgility.

W pokazach ParaAgility udział wezmą podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej z Konstancina-Jeziorny (8 osób), jedna osoba z zakładu dla niewidomych w Laskach oraz psy (Lupo, Spajk, Pola, Lucek, Benio, Korsa, Czesiek i Grendel) przygotowane przez treserkę agility Magdalenę Ziołkowską. Pierwsze polskie pokazy ParaAgility odbędą się przy okazji Targów Zoomarket pod Pałacem Kultury (wejście główne) w godzinach 13.00 - 14.20. Parterem Fundacji jest marka Purina.

Agility zostało zainspirowane konkursami hippicznymi. Zasada jest ta sama - pokonać tor bez błędów i szybciej niż konkurenci. Różnice jednak są istotne. Przeszkody zostały dopasowane wielkością do psów, a ich zestaw wzbogacony o inne rodzaje - huśtawkę, kładkę, dwa rodzaje tuneli, slalom, które bardzo uatrakcyjniły pokazy i zawody. Podobnie jak w jeździectwie, zawodnicy, w tym przypadku przewodnicy psów, poznają kolejność przeszkód na torze bezpośrednio przed startem. Pies wchodzi na tor bez smyczy, bez obroży, nie znając toru, który ma pokonać. Od przewodnika i jego kontaktu z psem zależy ich sukces. Przewodnik może prowadzić psa jedynie głosem i gestami. Nie wolno dotykać ani psa, ani przeszkód. Pokonanie toru w innej kolejności niż wyznaczona przez sędziego zawodów oznacza dyskwalifikację.

"Na świecie osoby niepełnosprawne już od wielu lat uprawiają agility. Organizowane są Mistrzostwa Świata ParaAgility oraz zawody krajowe. Cieszę się, że Fundacja Przyjaciel może zajmować się propagowaniem tej formy rekreacji i zarazem rehabilitacji w naszym kraju" - powiedziała Nina Bekasiewicz, Prezes Fundacji Przyjaciel.

Agility to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu kynologicznego. Narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. Pierwszy publiczny pokaz miał miejsce na najsławniejszej wystawie psów Cruft's Dog Show w 1978 roku. Prezentacja nowej formy zabawy z psami szybko zdobyła popularność wśród wystawowej publiczności. W 1980 roku brytyjski Kennel Club opracował regulamin i rozpoczęła się sportowa kariera agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility i uznała je za sport w 1991 roku.

O Fundacji PRZYJACIEL
Fundacja PRZYJACIEL jest organizacją non-profit, w całości utrzymuje się z funduszy pozyskanych od sponsorów.
Więcej informacji na stronie www.przyjaciel.pl.

Dodatkowe informacje:
Nina Bekasiewicz
Fundacja Przyjaciel
Tel. 0601334044

Magdalena Ziółkowska
Treser agility
Tel. 501 369 992

Źródło: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przyjaciel
Opracowanie: redakcja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas