Czy warto się odwołać?
Po otrzymaniu orzeczenia został nam odebrany pkt 7, ale dostaliśmy pkt 5. Syn jest autystykiem i przez 5 lat pobieraliśmy dodatek pielęgnacyjny (pkt 7). Syn przez 5 lat uczęszczał do przedszkola terapeutycznego dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, teraz chodzi do szkoły z oddziałami integracyjnymi i w uzasadnieniu otrzymaliśmy, że komisja nie neguje tego, że wymaga zwiększonej uwagi niż dziecko zdrowe, ale jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Opinia od lek. psychiatry, który wydawał opinię opisuje, że rokowania na poprawę stanu zdrowia są niepewne, że dziecko wymaga pomocy opiekuna w codziennych czynnościach tj. ubieranie, higiena gdyż syn uczęszcza do fizjoterapeuty (zaburzenia SI, motoryki małej, dużej, przykurcz mięśni), dodatkowo pojawiły się fobie panicznego strachu przed psami, nawet tymi najmniejszymi, a pomimo to dziecko 9-letnie jest w pełni samodzielne. Co Państwo radzicie, odwoływać się czy nie?
Szanowna Pani,
Kwestie związane z odwoływaniem się od decyzji zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności nie są łatwe. Ale system prawny jest w tym zakresie skonstruowany tak, że jeżeli dążymy do zmiany decyzji, która według nas nie odpowiada rzeczywistości, to jedyną drogą jest składanie odwołania.
Zachęcam do zapoznania się z informacjami w artykule Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji? - niepelnosprawni.pl.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny