Program rehabilitacji dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem będzie kontynuowany
Rządowy program „Świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych na 2020 r.” będzie kontynuowany także w 2021 r. – wynika z opisu projektu uchwały Rady Ministrów, który został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 16. r.ż. z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym).
Program finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego.
Rada Ministrów planuje przyjąć projekt uchwały o programie jeszcze w IV kwartale 2020 r., a więc do końca grudnia.
Większy budżet na 2021 r.
„Uchwała Rady Ministrów zmieniająca uchwałę w sprawie programu rządowego pn. „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na rok 2020” ma za zadanie umożliwić wykorzystanie większości środków przyznanych w 2020 r., także w 2021 r. przez wydłużenie obowiązywania i realizacji Programu także w 2021 r. Należy wskazać, że stan epidemii znacząco utrudnił i przesunął możliwość rozpoczęcia Programu, udzielenia świadczeń osobom niepełnosprawnym oraz wykorzystania przyznanych środków” – czytamy w opisie projektu.
W związku z tym planowane jest przyjęcie zmian:
- budżet programu na świadczenia ustalono na poziomie 24 mln zł na 2020 r. (zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia odnoście planowanego wydatkowania) i 50 mln zł na 2021 r.;
- pozostałe zmiany mają charakter doprecyzowujący, pozwalający Narodowemu Funduszowi Zdrowia na sprawniejsze przeprowadzanie konkursów i tym samym sprawniejsze realizowanie świadczeń (w tym aneksowanie umów zawartych w 2020 r.).
Realizacja programu w 2020 r.
Rzeczywiście w 2020 r. z rehabilitacji w ramach programu można było skorzystać tylko w grudniu, np. w województwie kujawsko-pomorskim, jako jedynym, nie rozstrzygnięto konkursu.
W przyszłym roku będziemy podawać bieżące informacje o placówkach realizujących świadczenia.
Informacja o projekcie uchwały.
Komentarze
-
Niestety to fikcyjna rehabilitacja. Musiałam wybrać co będziemy rehabilitować - nie można było całościowo, żadnych terapii manualnych itd, tylko ćwiczenia i zabiego fizykalne a nie każdy jest wstanie ćwiczyćodpowiedz na komentarz
-
Rehabilitacja
01.01.2021, 11:53Jestem zadowolony z takiej formy rehabilitacji dla mnie Mam 65 lat i lekki stopien niepelnosprawnosci.Żona ma też 63 lata i problemy zdrowotne z kregosłupem ale nie posiada stopnia niepelnosprawnosci i juz nie może z tej pomocy skorzystac a szkodaodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz