Wywiad środowiskowy będzie prostszy. Trwają konsultacje rozporządzenia
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje uprościć przeprowadzanie wywiadu środowiskowego przez pracowników socjalnych. W projektowanym rozporządzeniu wprowadzono kilka zmian dotyczących także osób z niepełnosprawnościami.
Obecnie trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Nowe przepisy mają na celu doprecyzowanie i uporządkowanie kilku kwestii budzących dotąd wątpliwości interpretacyjne.
Diagnoza sytuacji
Przede wszystkim wywiad środowiskowy ma służyć diagnozie sytuacji osób i rodzin, a nie tylko prowadzonym postępowaniom administracyjnym.
Nowe przepisy zakładają, że jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego z osobą ubezwłasnowolnioną przeprowadza się go w z jej opiekunem prawnym lub kuratorem w obecności tej osoby i w miejscu jej przebywania.
Wywiad z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, nad którą sprawowana jest opieka przeprowadza się w obecności opiekuna i w miejscu przebywania osoby niesamodzielnej.
Wywiad ws. świadczenia pielęgnacyjnego
Jeśli wywiad środowiskowy będzie konieczny ze względu na potrzebę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, przeprowadza się go z opiekunem deklarującym faktyczne sprawowanie opieki nad osobą, na którą pobiera lub chce pobierać świadczenie, w miejscu sprawowania tej opieki.
Wcześniej przepisy nie były precyzyjne w tym zakresie – w przypadku dwóch różnych adresów opiekuna i wymagającego opieki niektóre ośrodki przeprowadzały wywiad w miejscu zamieszkania opiekuna, a inne w miejscu zamieszkania podopiecznego.
Bez podpisu
Nowe przepisy wprowadzają także możliwość zrezygnowania z niektórych czynności w ramach wywiadu jak np. uzyskanie podpisu, informacji czy dokumentów. Obecnie ta rezygnacja jest możliwa tylko wobec osób, do których zastosowanie mają przepisy o ochronie zdrowia psychicznego.
Wg nowych przepisów będzie to możliwe także wobec osób ubiegających się o pomoc społeczną, których stan zdrowia nie pozwala na złożenie podpisu, bo są np. po udarze czy leżą z powodu innych chorób.
Nowy wzór legitymacji pracownika socjalnego
Rozporządzenie wprowadza także nowy wzór legitymacji dla pracowników socjalnych. Wywiad będzie uproszczony, niektóre sekcje pracownik socjalny będzie mógł pominąć, i to on oceni czy ich wypełnianie jest konieczne w danej sytuacji.
Uporządkowano też kwestię przeprowadzania i aktualizacji wywiadu z mieszkańcami domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia – aktualizacji wywiadu będzie mógł dokonać pracownik socjalny danej placówki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
Dodaj komentarz