Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwrot kosztów zatrudnienia asystenta pracy osoby niepełnosprawnej

20.07.2005

O zwrot kosztów zatrudnienia asystenta pracy osób niepełnosprawnych może ubiegać się każdy pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne niezależnie od stanu zatrudnienia, wskaźników i okresu zatrudnienia tych osób.

Na czym polega asysta? Jest to pomoc w komunikowaniu się z otoczeniem, a także w czynnościach niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Konieczność korzystania przez osoby niepełnosprawne z asysty musi być udokumentowana zaświadczeniem o zasadności pomocy, wydanym przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad tym pracownikiem. Zaświadczenie przedstawia się staroście, wnioskując o środki z PFRON. Liczba godzin przeznaczonych na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu przez asystenta nie może przekraczać 20 proc. liczby godzin asystenta w miesiącu. Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy osoby niepełnosprawnej w miesiącu. Brzmi kompletnie niezrozumiale?

Oto przykład:

Jan Kowalski będący osobą niepełnosprawną wymagającą asysty przepracował w miesiącu 140 godzin. Jego asystent przepracował 160 godzin. Asysta wynosiła 18 godzin (czyli rzeczywiście asysta stanowiła mniej niż 20 proc. czasu pracy asystenta). Najniższe wynagrodzenie to 824 zł (do rozliczeń bierzemy najniższe wynagrodzenie z grudnia poprzedniego roku). Obliczenie będzie wyglądało tak:

(824 zł x 18 h): 140 h = 105, 94, przy czym 18 h < (160x0,2)

Zwrot kosztów zatrudnienia asystenta pracownika niepełnosprawnego zachodzi, gdy rozlicza się otrzymane przez pracodawcę dofinansowanie do wynagrodzenia (metoda rozliczania podwyższonych kosztów). Więcej o sposobach rozliczania tych dofinansowań za pomocą ryczałtu lub właśnie za pomocą podwyższonych kosztów w tekście "Co pracodawca wiedzieć powinien".

Autor: Anita Siemaszko, prawnik

Integracja 4/2005, str. 83

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas