Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Do serca PRZYTUL PSA

20.07.2005

We współczesnym świecie, gdzie postęp, cywilizacja i technika obecne są praktycznie w każdej dziedzinie życia, wiele osób odczuwa coraz większą potrzebę obcowania z naturą. Coraz popularniejsza jest chęć posiadania w domu jakiegoś zwierzątka. Warto pamiętać jednak, że obecność czworonoga wiąże się z obowiązkami i określonymi nakładami finansowymi.

Charaktery
Różnorodność ras powoduje, że dokonanie wyboru nie jest proste. Możliwości jest bardzo dużo. Są psy małe lub duże, o mniejszej lub większej skłonności do agresji zarówno w stosunku do ludzi, jak i do innych zwierząt, o różnej skłonności do dominacji w stosunku do właściciela, o różnym temperamencie. Doboru właściwego osobnika powinniśmy dokonać, zarówno uwzględniając gusta i preferencje, jak również warunki mieszkaniowe.

Decydując się na zakup konkretnego psa, należy najpierw jak najwięcej się o nim dowiedzieć: o wymaganiach, docelowej wielkości, charakterze, usposobieniu, warunkach życia itd. W tym celu można skorzystać z porad specjalistów lub z bogatej oferty fachowej literatury dostępnej na rynku. Warto także zaopatrzyć się w jakiś podręcznik pozwalający na zrozumienie tajników psychologii psa. Należy wiedzieć, że czworonożni podopieczni inaczej niż my postrzegają rzeczywistość i jeśli będziemy w stosunku do nich stosować metody wychowawcze sprawdzone np. na dzieciach (co zdarza się bardzo często), to rezultat może być odwrotny od zamierzeń.

Psychika
Najlepiej kupić szczeniaka 8-12-tygodniowego. Tak młode psy są jeszcze bardzo podatne na wpływy otoczenia i stosunkowo dobrze znoszą zmianę właściciela i miejsca zamieszkania. Obierając odpowiednie metody szkoleniowe i konsekwentnie je realizując, możemy takiego psa wychować w sposób, który najbardziej nam odpowiada. Dorosły pies ma nawyki i upodobania, które bardzo ciężko jest zmienić.

Dieta
Pamiętajmy, że pies rozwija się i rośnie kilka lub kilkanaście razy szybciej niż człowiek i gdy w okresie jego wzrostu popełnimy pewne błędy żywieniowe, to mogą one mieć negatywny wpływ na jego dalsze życie i zdrowie. Zasada jest taka, że im lepsza karma za młodu (i nie tylko wtedy), tym mniej pieniędzy przeznaczonych na weterynarza i mniej kłopotów w przyszłości. Lepszym wyjściem jest stosowanie gotowych karm dobrych producentów (na rynku jest bardzo duży wybór) niż żywienie psa we własnym zakresie tzw. jedzeniem domowym, które nieodpowiednio zbilansowane może spowodować powstanie różnego typu niedoborów pewnych składników w organizmie, co odbije się na psim zdrowiu.


Higiena
W co należy się zaopatrzyć przed przybyciem szczeniaka do domu? Otóż potrzebne będą: karma, legowisko, miski na jedzenie, psie zabawki, smakołyki do nagradzania, szczotka do czesania, obroża, smycz, kaganiec (chodzi o przyzwyczajanie psa do tego typu akcesoriów, aby nie było problemów z noszeniem ich w przyszłości), środki do nauki czystości (szczeniak przez pewien czas będzie się załatwiał w domu), oraz odstraszacze zapobiegające obsikiwaniu i gryzieniu przedmiotów. Później na pewno przyda się szampon do kąpieli, środki zabezpieczające przed pchłami i kleszczami (należy pamiętać, że co czwarty kleszcz jest nosicielem bardzo groźnych dla psów chorób), różne odżywki, akcesoria do szkolenia itd.

Po zakupie szczeniaka powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza, który ustali odpowiedni zestaw szczepień zwiększających psią odporność oraz skontroluje ogólny stan zdrowia.

Następnie radzimy skontaktować się ze specjalistą z zakresu żywienia zwierząt, aby dobrał odpowiednią dietę. W przyszłości warte zastanowienia byłoby zapisanie psa na odpowiedni kurs szkoleniowy, dzięki któremu nabędzie różnych umiejętności zgodnych z wymaganiami i oczekiwaniami właściciela.

Zwierzę jest istotą, która podobnie jak my odczuwa emocje: radość, smutek, stres, ból itd. Decydując się na posiadanie w domu jakiegokolwiek stworzenia, powinniśmy traktować je jak domownika, być z nim na dobre i na złe do końca jego życia oraz zapewnić mu odpowiednie warunki utrzymania zgodne z potrzebami i wymaganiami.

Karygodne jest kupowanie zwierząt bez zastanowienia się, a potem oddawanie ich lub wyrzucanie w momencie, gdy się znudzą lub gdy staną się niepotrzebne.

ZANIM KUPISZ PSA, OCEŃ:

  • możliwości materialne (całkowity miesięczny koszt utrzymania psa waha się w granicach 200-500 zł) 
  • warunki mieszkaniowe (czy jest to mieszkanie, czy dom z ogrodem - ich wielkość) 
  • swoją dyspozycyjność - pies jest zwierzęciem bardzo absorbującym i wymagającym od właściciela poświęcenia wolnego czasu i energii 
  • kilkakrotne spacery w ciągu doby (psy dorosłe - 3 razy na dobę, szczenięta - nawet 2-3 razy częściej) i minimum 0,5 - 1 godz. dziennie na zabawę i pielęgnację.
    To podstawa.
    Ponadto pamiętaj, że pies jest zwierzęciem żyjącym nawet kilkanaście lat!

ILE TO KOSZTUJE?

  • Karma dla psa (za 15.kg - w zależności od jakości) - 80-270 zł
  • Miski do jedzenia (plastikowe, metalowe, porcelanowe różne wielkości) - 2-30 zł
  • Legowisko (różne wielkości,  kształty) - 15-150 zł
  • Obroża (skórzana, metalowa, taśmowa) - 5-60 zł
  • Smycz zwykła - 10-40 zł
  • Smycz automatyczna (rożne wielości, marki) - 30-180 zł
  • Kaganiec dla psa (różne rodzaje i wielkości)- 15-60 zł
  • Szampon do mycia (w zależności od jakości) - 5-50 zł
  • Zabawki (pluszowe, gumowe - różne wielkości) - 2-50 zł
  • Akcesoria do czesania (grzebienie, szczotki, zgrzebła) - 10-40 zł
  • Witaminy i odżywki (różne rodzaje i wielkości opakowań) - 3-150 zł
  • Środki przeciw insektom (spray, kropelki, obroże p. pchelne) - 10-60 zł
  • Transporter do przewozu zwierząt - 50-700 zł

Informacje: Specjalistyczny Sklep Zoologiczny "ZOO KARMY",
Warszawa, ul. Roentgena 46 lok. 13 (pon.-pt. 10-20, sob. 10-17);
tel.: 022 855 46 01, 0 602 118 863 (wszyscy pracownicy są po studiach z zakresu żywienia hodowli i pielęgnacji zwierząt).
Sklep prowadzi bezpłatny dowóz karm dla zwierząt (psy, koty, inne) na terenie całego kraju.

Przykładowe RASY PSÓW

Yorkshire Terier - ma wesołe usposobienie, jest inteligentny, wesoły. Idealny kompan nawet do najmniejszego mieszkania w mieście, lubi częste spacery.


Jamnik - prawdziwy pies myśliwski o zadziwiającej wszechstronności. Mimo swej pasji łowieckiej jest ulubionym psem rodzinnym trzymanym w domy. Jego mimika jest niepowtarzalna, wie też, jak swego pana "owinąć wokół palca". Jest delikatny, wrażliwy, odważny i zawadiacki, czujny a nawet gotowy do obrony. Ma silny charakter i własne zdanie. Łagodnie lecz konsekwentnie prowadzony jest posłusznym domownikiem.

Amerykański Staffordshire Terier (Amstaf) - rasa stworzona do walk psów, stąd jego skłonność do bójek z innymi psami. Ma bardzo silny, dominujący charakter. W gruncie rzeczy jest przyjazny dla ludzi, niezawodny towarzysz dzieci. Ułożenie tego psa polega na podporządkowaniu przewodnikowi od szczenięcia. Niezalecany dla początkujących właścicieli.



Syberian Husky - jest psem typowo sportowym. Nie jest idealnym psem rodzinnym i nie nadaje się do trzymania w domu. Teren do swobodnego biegania powinien być dobrze ogrodzony. Idealny dla ludzi wykazujących dużą aktywność fizyczną (wymaga bardzo długich spacerów).



Labrador Retriever - jest bardzo wszechstronny i szybko się uczy, wykorzystywany jest w myślistwie i służbie celnej, ratuje ludzi spod lawin i zwalisk, jest przewodnikiem niewidomych i psem rodzinnym. Jest wierny i wesoły, ale zrównoważony i lubi pieszczoty. Świetny dla początkujących właścicieli.


Rottweiler - pełen temperamentu, towarzyski, zawadiacki, odporny, nieustraszony pies z wrodzonym instynktem obronnym, silny a przy tym opanowany, nieufny w stosunku do obcych. Wymaga konsekwentnego wychowania, pracy i bliskiego kontaktu z rodziną. Nie jest to pies dla początkujących właścicieli.


TEKST: MGR INŻ. WOJCIECH DOMAŃSKI, MGR INŻ. ANNA TOPCZEWSKA
ILUSTRACJE: ADA HERBUT
Źródło: "Integracja", maj-czerwiec 2005, str. 64-65.

Słyszące Psy pomocniki dla osób niesłyszących

Pies asystent osoby niepełnosprawnej
Pies pomocnik potrafi wykonać wiele poleceń; otwiera szafę, podaje upuszczone przedmioty, zapala światło, jest też bardzo pomocny przy ubieraniu się i ścieleniu łóżka. Takie właśnie psy, które służą pomocą osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach szkoli stowarzyszenie Alteri z Krakowa.

Labrador - Pies Przewodnik
Celem statutowym Fundacji jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niewidomych i niedowidzących, dzięki wyszkolonym przez Fundację i przekazywanym nieodpłatnie tym osobom-psom przewodnikom. Siedzibą Fundacji jest Poznań.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas