Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wczesna pomoc dla dzieci niepełnosprawnych - Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza na konferencję

12.07.2005

Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Społeczna Rada ds. Ochrony Praw Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku zapraszają na konferencję "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz j ego rodzinie" która odbędzie się w dniu 13 lipca 2005 r. w auli "C" Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie przy ul. Szczęśliwickiej 40.

Początek spotkania o godz. 11.00; zakończenie przewidziane jest na godz. 15.00.

W dniu 14 września 2004 r. Rada Ministrów RP zatwierdziła wdrażanie pilotażu programu rządowego "Wczesna, wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie". Celem programu jest wprowadzenie systemowych i międzyresortowych rozwiązań organizacyjnych i finansowych umożliwiających udzielanie jak najwcześniejszej, fachowej i kompleksowej pomocy diagnostyczno - terapeutycznej wszystkim dzieciom, u których została wykryta niepełnosprawność lub dysfunkcje w istotny sposób zaburzające ich funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne.

Założenia programu powstały w wyniku współpracy międzyresortowej i organizacji pozarządowych pod auspicjami Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zarówno program, jak i informacja o niezbędnej do przystąpienia do programu dokumentacji są od kilku miesięcy dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (www.menis.gov.pl >oświata >kształcenie specjalne >programy).

Od kwietnia 2005 r. trwała I tura kwalifikowania placówek przez Międzyresortowy Zespół ds. Koordynacji Zadań Wynikających z Pilotażu powołany zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Znaczna liczba placówek, które zgłosiły akces do programu nie spełniła przyjętych standardów i wymogów pilotażu.

Konferencja ma na celu przybliżenie założeń pilotażu i wskazanie trudności (niekiedy jedynie o charakterze technicznym) na jakie natrafiły placówki, które nie uzyskały certyfikatu zwłaszcza, że obecnie trwają przygotowania do realizacji następnych etapów wdrażania programu pilotażowego w tym do kolejnych kwalifikacji do udziału w programie.

Do udziału w konferencji zostały zaproszone wszystkie jednostki, które chcą uczestniczyć w pilotażu lub są zainteresowane założeniami merytorycznymi programu.
Organizatorzy zapraszają również przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy z racji swych obowiązków zawodowych będą współpracować w realizacji programu. Część przekazywanych na konferencji informacji przeznaczona będzie specjalnie dla Państwa.
Akademia Pedagogiki Specjalnej mieści się ok. 400 m. od Dworca Zachodniego PKP i PKS w Warszawie (podziemnym przejściem na drugą stronę Alej Jerozolimskich, dalej chodnikiem prowadzącym w skos przez skwer do APS i ul. Szczęśliwickiej).

Dodatkowe informacje na temat konferencji można uzyskać w sekretariacie Zespołu Prawa Rodzinnego i Ochrony Praw Osób Niepełnosprawnych Biura RPO
tel.: (22) 827-99-74 lub (22)55-17-806

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas