Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Partnerstwo Inicjatyw Społecznych – nowa edycja programu Fundacji Batorego

30.06.2005

Fundacja im. Stefana Batorego informuje o rozpoczęciu realizacji drugiej edycji programu współpracy transgranicznej "Partnerstwo Inicjatyw Społecznych: Niemcy - Obwód Kaliningradzki - Polska". Fundacja zaprasza do nadsyłania listów intencyjnych do 31 lipca 2005 r.

Obwód Kaliningradzki to rosyjska enklawa wewnątrz Unii Europejskiej. Zdaniem Fundacji konieczne jest podejmowanie różnorodnych działań, które będą zapobiegały izolacji Obwodu i przyczynią się do rozwijania współpracy transgranicznej. Istotną rolę w tych działaniach mają szansę odegrać organizacje pozarządowe. Wspólne projekty mogą być wartościową metodą dzielenia się doświadczeniem w radzeniu sobie z różnymi społecznymi problemami.

Partnerstwo Inicjatyw Społecznych to program dotacyjny Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji im. Roberta Boscha, wspierający trójstronne projekty organizacji pozarządowych z Niemiec, Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, które służą:

  • rozwojowi lokalnych inicjatyw obywatelskich w Obwodzie Kaliningradzkim, 
  • włączaniu tych inicjatyw do ponadgranicznej współpracy polsko-niemiecko-kaliningradzkiej,
  • upowszechnianiu modelowych lokalnych inicjatyw obywatelskich przyczyniających się do poprawy warunków życia w Obwodzie Kaliningradzkim.

Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin życia społecznego, powinny jednak odpowiadać na istniejące potrzeby, mieć jasno sformułowane cele i konkretne rezultaty. Preferowane będą projekty modelowych działań obywatelskich w Obwodzie Kaliningradzkim, dotyczących rozwiązywania problemów społecznych, integracji grup marginalizowanych, wyrównywania szans w dostępie do edukacji oraz rozwoju współpracy między organizacjami pozarządowymi.

Partnerami we wspólnym projekcie muszą być organizacje pozarządowe z Obwodu Kaliningradzkiego, Polski i Niemiec. Ważne jest, by udział partnerów nie był przypadkowy, lecz by inicjował lub rozwijał trwałą współpracę, która może przyczynić się do rozwiązania konkretnych problemów społecznych i wypracowania dobrych modeli współdziałania ponad granicami.

Koncepcja projektu przedstawionego we wniosku o dotację może być opracowana przez polską, niemiecką lub rosyjską organizację. Odbiorcami dotacji mogą być organizacje polskie lub - w uzasadnionych przypadkach - organizacje niemieckie. Jednakże w każdym przypadku warunkiem ubiegania się o dotację jest trójstronne partnerstwo niemieckiej, polskiej i kaliningradzkiej organizacji, a bezpośrednim adresatem działań powinna być społeczność Obwodu Kaliningradzkiego.

Procedura przyznawania dotacji jest dwustopniowa. Organizacje partnerskie powinny najpierw przygotować i przesłać list intencyjny. Organizacje, które w liście intencyjnym przedstawią najciekawsze propozycje, zostaną zaproszone do złożenia pełnego wniosku i do udziału w trójstronnym seminarium służącym wzajemnemu poznaniu się i dopracowaniu wspólnych wniosków.

Termin nadsyłania listów intencyjnych: 31 lipca 2005 r.

Szczegółowe informacje o zasadach ubiegania się o dotacje można znaleźć na stronie: www.batory.org.pl/pis/index.utf8.htm

Kontakt: Agata Gajewska, Koordynator Programu
e-mail: agajewska@batory.org.pl,
tel.: 0*22 536 02 45

Autor: Agata Gajewska
Źródło: Fundacja im. St. Batorego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas