Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wspólne geny alergii i depresji

21.06.2005

W czerwcu 2005 r. amerykański magazyn "Psychosomatic Medicine" opublikował raport, z którego wynika, że dzieci rodziców cierpiących na depresję lub stany lękowe są w większym stopniu narażone na alergie i astmę niż dzieci osób zdrowych. Zdaniem badaczy fakt, iż związek pomiędzy tymi przypadłościami występował tylko w przypadku biologicznych dzieci osób chorych, potwierdza możliwość istnienia genetycznej zależności pomiędzy tymi dolegliwościami.

Dr Ramin Mojtabai z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku przeprowadził badania, których celem było określenie stopnia, w jakim choroby psychiczne u rodziców wpływają na obecność objawów alergii u ich dzieci. W tym celu zbadał 9240 rodziny. Dane na temat ich dolegliwości zostały zaczerpnięte z Narodowego Badania Stanu Zdrowia, przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych w 1999 roku.

W badaniach dr Mojtabai wzięło udział 8686 rodzin spokrewnionych biologicznie oraz 554 rodziny z adoptowanymi dziećmi. Spośród badanych 31% dzieci i 19% osób dorosłych cierpiało na różnego rodzaju alergie, między innymi na alergie pokarmowe i oddechowe, a także egzemę, astmę, czy ataki duszności. U 6% rodziców tych osób zdiagnozowano poważną depresję, 3% cierpiało na ataki paniki i kolejne 3% na stany lękowe. Jednak jedynie w przypadku biologicznego pokrewieństwa zależność między tymi schorzeniami była statystycznie istotna. Co więcej, z analiz przeprowadzonych tylko na grupie osób spokrewnionych biologicznie wynika, że zależność pomiędzy zaburzeniami psychicznymi u rodziców i alergią u dzieci jest statystycznie istotna tylko w przypadku matek. W grupie rodzin, w których zarówno dzieci, jak i rodzice cierpieli na alergie, nie dostrzeżono znaczących rozbieżności w zakresie wpływu płci rodzica alergika na występowanie dolegliwości u dziecka.

Dr Mojtabai wyraził pogląd, że wyniki przeprowadzonych przez niego badań powinny zostać skonfrontowane z wynikami wcześniejszych analiz, które wskazują na szczególne zagrożenie chorobami psychicznymi dzieci alergików.

"W tym kontekście dane pochodzące z moich badań potwierdzają możliwość istnienia wspólnych genów, warunkujących z jednej strony występowanie zaburzeń natury psychicznej, z drugiej strony zaś różnego rodzaju alergii" - powiedział dr Mojtabai.

Opracowanie: Agnieszka Jórczyk
Źródło: Yahoo!Health, 09 czerwca 2005 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas