Rok 2007 Europejskim Rokiem Równości dla Wszystkich Osób
Komisja Europejska zdecydowała, że rok 2007 będzie "Europejskim Rokiem Równych Szans dla Wszystkich Osób" jako jeden z najważniejszych elementów nowej strategii ramowej mającej na celu promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji w krajach UE. Strategię tę Komisja Europejska przyjęła 2 czerwca 2005.
"Europa musi dążyć do osiągnięcia rzeczywistej równości" - powiedział Vladimir Spidla, europejski komisarz ds. polityki społecznej i równych szans. - "Europejski Rok Równości dla Wszystkich Osób i ramowa strategia wyznaczą nowy kierunek działań na rzecz pełnej realizacji unijnego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego, które dotychczas było wdrażane z opóźnieniem. Podstawowe prawa i wolności, przeciwdziałanie dyskryminacji i równe szanse to najważniejsze priorytety dla Komisji Europejskiej" - dodał.
Rok Europejski skupiać się będzie na czterech podstawowych tematach:
• prawa - podnoszenie świadomości na rzecz prawa do równości i
niedyskryminacji;
• reprezentacja - inicjowanie i stymulowanie debat publicznych na temat sposobów zwiększenia
uczestnictwa w życiu społecznym grup dotychczas niedoreprezentowanych;
• uznanie - celebrowanie i promowanie różnicy i różnorodności;
• szacunek i tolerancja - promowanie bardziej spójnego społeczeństwa. Na działania
przygotowawcze w 2006 r. i obchody w 2007 r. przeznaczono 13,6 mln euro.
Celem ramowej strategii na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i promowania równych szans dla wszystkich osób jest wdrożenie unijnego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego - przede wszystkim dyrektywy 2000/43/EC z 29 czerwca 2000 r. w sprawie realizacji zasady równego traktowania bez względu na rasę lub pochodzenie etniczne oraz dyrektywy 2000/78/EC z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne wytyczne w sprawie równego traktowania w zatrudnieniu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości już skrytykował cztery państwa członkowskie UE (Austrię, Finlandię, Niemcy i Luksemburg) za niewłaściwą transpozycję niniejszych dyrektyw.
Ponadto w ramach strategii zostanie przeprowadzone badanie dotyczące możliwości wprowadzenia nowych środków, które by uzupełniły dotychczasowe unijne ustawodawstwo antydyskryminacyjne. Zostanie powołana grupa doradcza wysokiego szczebla ds. integracji społecznej i zawodowej mniejszości, w tym ludności romskiej.
Kwestie równości płci mają być integralną częścią ramowej strategii antydyskryminacyjnej i Europejskiego Roku Równości dla Wszystkich Osób.
Nowa strategia Komisji Europejskiej została przygotowana w oparciu o konsultacje społeczne prowadzone w 2004 r. na temat tzw. "Zielonego Dokumentu w sprawie równości i niedyskryminacji w rozszerzonej Europie".
Źródło: http://europa.eu.int/comm/employment_social/fundamental_rights/index_en.htm
autor: Agnieszka Grzybek Serwis OŚKI, opr.mag, ngo.pl
źródło: Serwis OŚKI
informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz