Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

"Jakość życia osób po urazach rdzenia kręgowego w Polsce na progu integracji z Unią Europejską"

06.06.2005

Dostępne są już wstępne wyniki badań nad jakością życia osób po urazach rdzenia kręgowego w Polsce.

Projekt realizowany był w drugiej połowie 2004 r. pod kierownictwem dr Tomasza Tasiemskiego z Instytutu Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W ramach badania przygotowano ankiety, które wypełniło 1040 osób po uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

Wśród ankietowanych kobiety stanowiły 15,5 proc. Średni wiek w momencie urazu to 26,5 lat, natomiast średni wiek badanych to 35,9 lat. Ponad połowa badanych to osoby stanu wolnego, prawie 40 proc. to osoby żyjące w związku małżeńskim lub partnerskim. Do najczęstszych przyczyn urazów kręgosłupa należą wypadki komunikacyjne - 37,2 proc., upadki z wysokości - 27,6 proc. oraz skoki do wody "na główkę" - 15,3 proc. 93 proc. ankietowanych cały czas używa wózków inwalidzkich.

Aż 40 proc. badanych jest obecnie bezrobotnych, jedynie 17,6 proc. pracuje na pełen etat, a 5,9 proc. to studenci.

Wśród powodów utrudniających podjęcie pracy ankietowani wymieniali przede wszystkim: brak przystosowanych miejsc pracy, brak przystosowanego transportu, niedostosowanie do wymagań rynku pracy oraz nieprzychylność pracodawców. Badacze pytali także o aktywność rekreacyjną przed i po urazie. Osoby biorące udział w badaniu określiły, że do czynności, które wykonują obecnie częściej niż przed wypadkiem należą: oglądanie telewizji, czytanie książek oraz korzystanie z komputera / internetu. Rzadziej natomiast badani podróżują, chodzą do kina, teatru i na koncerty.

Za ok. 2-3 miesiące dostępne będą bardziej szczegółowe analizy i opracowania wyników badań.

Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: www.far.org.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas