Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warsztaty dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 2005

22.05.2005

W maju już po raz kolejny odbyły się warsztaty z cyklu MIASTA BEZ BARIER organizowane dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Wprowadzeniem do warsztatów był wykład, który odbył się na terenie uczelni w dniu 9 maja 2005 r. Wykład, który poprowadził dr inż. arch. Marek Wysocki wspólnie z dr inż. Janem Krause, wprowadził studentów w zagadnienia projektowania uniwersalnego, czyli takiego, które jest przyjazne wszystkim użytkownikom przestrzeni. Omówione zostały podstawowe zasady projektowania w myśl tworzenia przestrzeni i obiektów, które powinny spełniać trzy zasadnicze kryteria: trwałości, użyteczności i piękna. Szczególną uwagę zwrócono na użyteczność, która warunkuje dostępność obiektów osobom niepełnosprawnym.

Dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka 14 maja 2005 roku studenci Wydziału Architektury wyruszyli na wózkach i z zawiązanymi oczami poznawać centrum miasta z pozycji osoby niepełnosprawnej. Uczestnikami warsztatów byli studenci I roku, którzy pod kierunkiem osób niepełnosprawnych i studentów III roku musieli dostać się do teatru, kawiarni czy wykonać podstawowe zakupy w sklepach. Jak trudne były to zadania opowiadali później podczas dyskusji zorganizowanej w Urzędzie Miasta.

Studenci wyświetlając zdjęcia na ekranie dzieli się swoimi wrażeniami z bycia niepełnosprawnym.

Bez pomocy kolegów Kalina nie miała możliwości pokonania tak skonstruowanej pochylni.

 

Prosta czynność jaką jest skorzystanie z bankomatu - z wózka staje się nie możliwa do zrealizowania.

Jeśli się jest osobą niewidomą, każdy krok jest krokiem w nieznane.

Niektóre progi są również trudne do pokonania dla osób sprawnych.

Przekazy informujące osoby niepełnosprawne, nie zawsze były czytelne. Studenci nie mogli znaleźć, gdzie są sklepy o podanych numerach.

Nowym elementem tegorocznych warsztatów była tworzona mapa dostępności. Studenci zaznaczali na planie miasta obiekty dostępne dla osób niepełnosprawnych i takie, które mogą być w prosty sposób dostosowane do ich potrzeb.

Zaskoczenie i konsternację wszystkich wywołało to zdjęcie:

Studenci sami stwierdzili, że lepszym przekazem byłoby umieszczenie informacji nie o zakazie, lecz informacja, gdzie ma udać się osoba na wózku, aby dostać się do obiektu. Obiektem jest najnowsze centrum handlowo-biurowe oddane do użytku w 2004 roku.

Zajęcia tego typu uświadamiają studentom z jakimi problemami spotykają się osoby niepełnosprawne i jak mało znaczące przeszkody dla osób sprawnych stają się barierami nie do przebycia dla osób poruszających się na wózkach. Zmiana spojrzenia na ten problem zapewne warunkować będzie ich podejście do wykonywanego przez nich w przyszłości zawodu architekta.

20 maja 2005 roku odbyła się w Kwidzynie druga część zajęć terenowych

Tegoroczna edycja warsztatów organizowana przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej wspólnie z władzami miast Gdyni i Kwidzyna została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego i JM Rektora Politechniki Gdańskiej Prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia. Magazyn "Integracja" wraz z pismem "Architektura i Biznes" objęły całą akcję patronatem medialnym.

Autor: Marek Wysocki
Autorzy zdjęć: Agnieszka Bąk, Maja Broniszewska, Tymon Dejryng, Jarosław Folwarski, Patryk Olbratowski, Katarzyna Socik

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas