Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundacja WyspArt przybliża Wyspiańskiego

09.12.2020
Autor: inf. prasowa
Mieszkańcy dps rysują autoportrety siedząc przy stolikach

Fundacja WyspArt zakończyła pierwszą część dwuletniego projektu pt. „SZAFIROWA PRACOWNIA” WYSPIAŃSKIEGO, realizowanego w ramach programu Edukacja Kulturalna.

Trzy grupy odbiorców, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi z klasy 4, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z klasy 3b w Krakowie oraz dorosłe osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej wzięły udział w cyklu warsztatów kreatywnych.

Każde spotkanie związane było z inną dziedziną twórczości, którą zajmował się Stanisław Wyspiański, pracując w Szafirowej Pracowni przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie. 

Autoportrety i mural

Uczestnicy projektu malowali swoje autoportrety, widoki z oka, ozdabiali sosnowe stołki w motywy roślinne, stworzyli płaskorzeźby z gliny przedstawiające kwiaty znane z twórczości Wyspiańskiego. Powstały zakładki do książki z wykorzystaniem motywów roślinnych w technice frotażu oraz projekty własnych wersji nowego kostiumu Lajkonika, inspirowane twórczością artysty.

Dodatkowo cztery klasy z Małopolski wzięły udział w jednorazowych warsztatach twórczych i odwiedziły Szafirową Pracownię.

Uczestnicy zadania natchnieni „Szafirową Pracownią” oraz dziełami, które w niej powstały stworzą projekt muralu inspirowany twórczością artysty. Malarstwo wielkoformatowe, które zostanie zrealizowane w plenerze w 2021 roku, w pobliżu ostatniej pracowni artysty, będzie wyrazem przyjaźni zawartej ze Stanisławem Wyspiańskim.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy:

  • Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
  • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
  • Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
  • KULTURATKA.PL
  • Niepelnosprawni.pl
  • HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
  • Stowarzyszenie „Dobrze”.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas