Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bioniczne oko nadzieją dla niewidomych

24.04.2005

Amerykańscy naukowcy zaprojektowali bioniczne oko, które umożliwi widzenie osobom niewidomym.

Oko składa się z chipu umiejscowionego z tyłu oka podłączonego do mini-kamery video wbudowanej w okulary noszone przez osobę niewidomą. Obrazy sfilmowane kamerą przesyłane są do chipa, który przekształca je w impulsy zrozumiałe dla mózgu. Urządzenie zostało skonstruowane na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Twórcy oka mają nadzieję, że w ciągu roku rozpoczną się próby urządzenia z udziałem ludzi.

Pomimo tego, że obrazy przekazywane przez kamerę nie są doskonałe, mogą one być na tyle wyraźne, aby umożliwić osobie niewidomej rozróżnianie ludzkich twarzy. To nowatorskie urządzenie może pomóc osobom cierpiącym na chorobę, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty - zwyrodnienie plamki żółtej. W Wielkiej Brytanii cierpi na nią ok. 0,5 mln osób.
Choroba ta powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki, gdzie skupiane jest światło, a potem przetwarzane na sygnały nerwowe przesyłane do mózgu. Implant skonstruowany przez amerykańskich naukowców umożliwia ominięcie uszkodzonych komórek siatkówki oraz stymuluje pracę komórek zdrowych.

Zobaczyć światło

Implanty zawierają maleńkie elektrody. Jeśli przeprowadzona zostanie stymulacja jednej elektrody, pacjent zobaczy pojedynczą kropkę światła. Przeprowadzonych zostało już kilka testów na urządzeniach, które zawierały po kilkanaście elektrod. Docelowo implant będzie zawierał 50-100 elektrod. Naukowcy mają nadzieję, że obraz w ten sposób utworzony pozwoli pacjentowi swobodnie poruszać się po budynku, znaleźć drzwi lub okno oraz ominąć przeszkody.
Naukowcy przyznali, że dla osób widzących obrazy tworzone przez bioniczne oko są dość proste, jednak dla osoby niewidomej, to poważny krok do przodu. Kolejnym etapem w rozwijaniu urządzenia będzie takie udoskonalenie obrazu przekazywanego przez kamerę, aby osoba niewidoma mogła zobaczyć wyraźnie ludzkie twarze.

Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: BBC News UK Edition, 5 kwietnia 2005 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas