Maraton innowacji – szukamy wynalazców, którzy zmienią świat w 24 godziny
Wheelkathon – maraton innowacji Leżę i Pracuję to wydarzenie organizowane dla współczesnych wynalazców, innowatorów, projektantów i wszystkich tych, którzy swoim sposobem myślenia wychodzą poza utarte schematy. To wydarzenie, podczas którego innowacje społeczne łączą się z technologią a osoby z niepełnosprawnością ruchową są głównymi beneficjentami tworzonych rozwiązań. To kolejny wspólny projekt Leżę i Pracuję oraz Huawei Polska, który jest sponsorem głównym wydarzenia.
W ostatni weekend listopada (28-29.11), przez 24 godziny, zespoły z całej Polski będą tworzyć innowacyjne rozwiązania wspierające pracę lub codzienność osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy nie tylko dostaną szansę na zaprojektowanie nowych produktów i usług, ale przede wszystkim zmierzą się z rozwiązywaniem złożonych problemów.
Projektanci Innowacji by Google
Dzięki współpracy z PFR Projektantami Innowacji by Google, partnerem merytorycznym wydarzenia, zespoły nauczą się tworzyć nowatorskie rozwiązania korzystając z metody Design Thinking. Najlepszy pomysł zostanie nagrodzony między innymi wsparciem mentorów z Inkubatora Innowacji Społecznych ROPS w Krakowie, którzy wezmą udział w wydarzeniu jako doradcy. Współpraca z ekspertami jest gwarancją dalszego rozwoju wszystkich idei i prototypów przygotowanych przez uczestników w trakcie Wheelkathonu.
Konferencja
Zmaganiom projektowym Zespołów, będzie towarzyszyć otwarta dla wszystkich część konferencyjna wydarzenia. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych innowacyjnością w świecie osób z niepełnosprawnością na serię wykładów na kanale Leżę i Pracuję na YouTube.
Goście specjalni Wheelkathonu opowiedzą o narzędziach, usługach i startupach, które w tej chwili tworzą rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością lub są inspiracją dla twórców, którzy takie rozwiązania projektują.
Na wirtualnej scenie Wheelkathonu będzie można zobaczyć między innymi: Konrada Rychlewskiego z Google Polska, Jakuba Konika z Zendesk, Kubę Dębskiego specjalistę ds. dostępności i innych.
Wynalazki 2019
Pierwsza edycja Wheelkathonu odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Zwyciężył projekt drużyny Innovation Council – klawiatura z plastycznego materiału, którą można indywidualnie dopasować do kształtu dłoni. Wyróżniony został projekt zespołu Scalac, czyli system umożliwiający precyzyjne trafienie wskaźnikiem (mysz, trackball itd.) i przyciąganie wskaźnika myszy do najbliższych elementów interaktywnych. Podczas wydarzenia zaprojektowano biurko dla osoby poruszającej się na wózku, wizjonerskie podejście do technologii śledzenia wzroku oraz pomysł na platformę do zlecenia prostych, codziennych zadań.
Wszystkie informacje o tegorocznej edycji dostępne są na stronie wydarzenia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
***
Leżę i Pracuję to pierwsza agencja marketingowa, która powstała, by zmieniać rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Projektujemy strategię marek, koncepcje kreatywne, komunikację, identyfikację wizualną. Leżąc, stawiamy na nogi marketing firm i organizacji, budujemy ich promocję i silną pozycję na rynku. W naszym zespole pracują osoby z niepełnosprawnością ruchową, w tym osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (URK), osoby z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) oraz mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Jako Fundacja Leżę i Pracuję mamy misję, by pokazać, że wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi pracownikami. I sami jesteśmy tego najlepszym dowodem. Odczarowujemy niepełnosprawność, opowiadając o naszej codzienności. Tworzymy innowacje społeczne (startup społeczny Zdalniacy, który powstał, by skalować nasze know-how) i łamiemy stereotypy (tworząc Wheelkathon – maraton innowacji dla osób z niepełnosprawnościami).
Więcej o naszych działaniach na stronie.
***
Sponsor główny: Huawei Polska
Partner merytoryczny: PFR Projektanci Innowacji
Patron honorowy: Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Patronat medialny: Niepelnosprawni.pl
Komentarze
-
Udana inicjatywa
11.02.2021, 10:52Widziałem, świetny pomysł, niech się rozwija.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Dodaj komentarz