Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki

19.11.2020
Autor: oprac. red., fot. tigerlily713/pixabay.com
Karta z kalendarza z widocznymi okienkami poszczególnych dni miesiąca

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przypomina, że osobom, którym po 8 marca 2020 r. kończy się orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, prawo nie nakazuje występowania o nowe orzeczenie. Natomiast stary dokument wystarcza, by odpowiednie urzędy przedłużyły wypłacanie świadczeń. Bez konieczności składania kolejnego wniosku.

Do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dociera wiele pytań dotyczących orzekania podczas pandemii. Pełnomocnik przypomina więc na swojej stronie internetowej, że obowiązują zapisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

Zgodnie z nimi, „przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności”.

Co mówią przepisy?

Pełnomocnik podkreśla, że zgodnie z art. 15h ust. 1 wymienionej wyżej ustawy, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

  1. upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  2. upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Jak to interpretować?

Wejście w życie wspomnianego art. 15h ust. 1 pkt 1 i 2 oznacza, że okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony na podstawie ustawy o rehabilitacji, po spełnieniu warunków wskazanych w tym przepisie, z mocy prawa uległ przedłużeniu na wskazany okres.

Pełnomocnik podkreśla, że „bez znaczenia pozostaje fakt, iż były to np. orzeczenia o niepełnosprawności wydane na okres do ukończenia przez dziecko 16. roku życia)”.

Co bardzo istotne, przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, których ważność upływa po 8 marca 2020 r. (do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii) „następuje z mocy przepisu ustawy i nie jest uzależnione od złożenia przez osobę niepełnosprawną kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia”.

Złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności było jedynie warunkiem przedłużenia z mocy prawa ważności tych orzeczeń, których ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ww. ustawy (tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.).

Świadczenia przedłużone bez kolejnego wniosku

Automatyczne przedłużenie orzeczeń ma swoje konsekwencje przy wypłacie świadczeń.

Pełnomocnik podkreśla, że „przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez organy właściwe (i odpowiednio wojewodów w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) prawa do uzależnionych od niepełnosprawności:

  • świadczeń pielęgnacyjnych,
  • zasiłków pielęgnacyjnych,
  • specjalnych zasiłków opiekuńczych,
  • zasiłku dla opiekuna
  • oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego”.

Pełna informacja dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Komentarz

  • VLzt3u241q3
    uhuDB2qkjO3huKgG
    05.10.2023, 15:21

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas