Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Misja: szukanie pracy

06.04.2005

Powszechna opinia jest taka: dla szukających pracy nastały ciężkie czasy. To prawda, że minęła epoka, w której pracę miał każdy, niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji. To, prawda, że dziś pracodawcy przebierają w kandydaturach i chcą najlepszych. Szukanie pracy nie jest proste. Ale nieprawdą jest, że czasy są beznadziejne i nie sposób zdobyć pracę bez koneksji i znajomości. Jak nie zginąć w wyścigu po posadę? Jak pokazać się z najlepszej strony? Postaram się w tym artykule odpowiedzieć na te i podobne pytania.

Przygotuj się.
Poszukiwanie pracy do proces. To pełnoetatowe zajęcie, do którego nie wolno przystąpić bez odpowiedniego przygotowania. Nim zaczniesz szukać, zaplanuj swoje działania tak, jakbyś przystępował do realizacji ważnego projektu. Zastanów się, co będzie ci potrzebne, z czym poradzisz sobie samodzielnie, a gdzie przydałaby się pomoc. Wyznacz sobie cel i spisz konkretne działania, które podejmiesz, żeby znaleźć wymarzoną posadę.

Co dwie głowy, to nie jedna.
Nie szukaj sam - poproś o pomoc. Na początek powiedz rodzinie i przyjaciołom, że szukasz pracy. Świetnie cię znają, będą więc mogli pomóc przeanalizować twoje silne i słabe strony i lepiej ocenić twoje możliwości. Poza tym sami kiedyś szukali pracy - być może wskażą ci możliwości, o których sam byś nie pomyślał.

Samoświadomość i wiara w siebie.
Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia i wysyłać aplikacje, zastanów się, co masz do zaoferowania pracodawcy. Realnie oceń swoje możliwości, wiedzę, umiejętności. Zastanów się, co potrafisz robić dobrze, znajdź swoje atuty. Zrób listę swoich słabych stron. Określ swoje oczekiwania.
Przede wszystkim jednak - uwierz w siebie. Wierząc w to, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko, łatwiej przekonasz o tym pracodawcę.

Gdzie szukać?
Istnieją niezliczone sposoby poszukiwania pracy. Najpopularniejszym jest wertowanie gazet z ofertami pracy. Sprawdź, w której gazecie z twojego regionu jest najlepsza rubryka z ogłoszeniami o pracy i systematycznie szukaj w niej ofert dla siebie.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje Internet. Regularnie przeglądaj oferty w serwisach poświęconych poszukiwaniu pracy, zaglądaj na strony firmowe pracodawców, dla których chciałbyś pracować (zwykle znajdziesz na nich specjalne zakładki poświęcone możliwościom pracy w danej firmie), odwiedź też strony firm zajmujących się doradztwem personalnym i zarejestruj się w bazie kandydatów.

Jeśli w twoim regionie organizowane są targi pracy - koniecznie się tam wybierz! Będą doskonałą okazją nawiązania kontaktu z różnymi pracodawcami, zadania im dodatkowych pytań, a często nawet - pozostawienia swojej aplikacji.
Wykorzystaj osobiste kontakty. Powiedz wszystkim znajomym, że szukasz pracy. Być może ktoś wie o interesującej cię ofercie pracy, a może nawet poleci cię pracodawcy.

Proces selekcji.
Znalazłeś interesującą ofertę? Świetnie! Teraz musisz już tylko pozytywnie przejść proces selekcji.
Jego pierwszym etatem będzie wypełnienie specjalnie przygotowanego przez firmę formularza lub przesłanie dokumentów aplikacyjnych - CV i listu motywacyjnego

CV.
To baza, na której opiera się osoba wybierająca kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. CV jest podstawowym źródłem informacji o tobie. Dobrze się zastanów, jakie informacje w nim umieścić. Powinieneś zająć się jedną stronę maszynopisu - tylko w przypadku wyjątkowo bogatych życiorysów dopuszczalne jest przedstawienie dłuższego CV. Bądź konkretny, przy każdej informacji zastanów się, jakie ma znaczenie w przypadku danej pracy.

List motywacyjny.
Podobnie, jak CV, list powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Jego głównym zadaniem jest przekonanie pracodawcy, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. List motywacyjny dołączasz do CV, dlatego nie powtarzaj w nim informacji, które umieściłeś w życiorysie. Postaraj się raczej wesprzeć je konkretnymi przykładami z własnego doświadczenia. Jeśli w CV napisałeś na przykład, że potrafisz pracować w zespole - w liście motywacyjnym przywołaj konkretne sytuacje, w których tę umiejętność zdobyłeś lub wykorzystałeś.

List jest też dobrą okazją, żeby wspomnieć o cechach osobowości, które mogą być przydatne w pracy, o którą się starasz, czy o oryginalnym hobby, które może spowodować, że pracodawca zapamięta właśnie twoja aplikację. Każda informacja musi mieć jednak powiązanie z pracą. Jeśli więc piszesz o swoich zainteresowaniach, wskaż cechy, które rozwijasz dzięki nim, a które możesz wykorzystać w pracy.

Pamiętaj też, by w dokumentach aplikacyjnych zawrzeć zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych (jej treść znajdziesz w większości ogłoszeń rekrutacyjnych lub w internecie).

Udało się!
Przeszedłeś etap analizy dokumentów aplikacyjnych? Świetnie! Teraz przed tobą rozmowa kwalifikacyjna. Zanim wybierzesz się na osobiste spotkanie z pracodawcą, dobrze się przygotuj.

Po pierwsze - zbierz wiedzę na temat firmy, w której odbędziesz rozmowę. Sytuacja, w której nie będziesz w stanie powiedzieć przynajmniej kilku zdań na temat działalności twojego przyszłego pracodawcy, jest karygodna.
Gdzie są takie informacje? Wejdź na stronę WWW firmy, popytaj znajomych, przeanalizuj ogłoszenia rekrutacyjne.

Po drugie - przypomnij sobie swoje dokumenty aplikacyjne. Przygotuj się na to, że przyszły pracodawca może pytać o wszystko, co się w nich znalazło. Przygotuj argumenty, które przytoczysz na udowodnienie twoich umiejętności i wiedzy. Przećwicz rozmowę z kimś bliskim lub przed lustrem. Zastanów się, o co może pytać pracodawca i o co ty sam byś się zapytał, dzięki temu nie będziesz zaskoczony pytaniami.

Przed samą rozmową zadbaj o wygląd - ubierz się skromnie, elegancko. Postaraj się opanować nerwy. To proste, jeśli czujesz, że jesteś dobrze przygotowany i wierzysz w swoje możliwości.

Zacznij pracować.
Znalazłeś pracę, ale nie spełnia ona wszystkich twoich oczekiwań?
Masz dwa wyjścia. Możesz jej nie przyjąć i nadal szukać idealnej posady. Możesz też przyjąć tę pracę i po jakimś czasie zacząć myśleć o jej zmianie.

Jeśli długo pozostajesz bez pracy, wybierz to drugie rozwiązanie. Przede wszystkim będziesz miał okazję zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności. Będzie ci łatwiej zmienić pracę na lepszą, niż znaleźć wymarzoną posadę z pozycji bezrobotnego.

Najczęściej popełnianym błędem jest przesyłanie jednakowego zestawu dokumentów w odpowiedzi na różne oferty. Tymczasem każda oferta jest inna, a w każdej pracy wymaga się innych cech, umiejętności i doświadczenia. Twoje dokumenty muszą być więc dostosowane do tych wymagań - na każde stanowisko powinieneś przygotować osobne CV i list motywacyjny.

Zadbaj o wygląd i formę graficzną życiorysu. CV powinno zapaść w pamięć pracodawcy, dlatego nie korzystaj z gotowych szablonów - ryzykujesz, że twoje CV będzie identyczne jak dziesiątki innych i niczym się nie wyróżni. Z drugiej strony pamiętaj, że pracodawcy nie lubią nadmiernej liczby kolorów i udziwnień. Postaraj się przygotować takie CV, które będzie twoją wizytówką.

TEKST: ANNA MIKULSKA
Źródło: INTEGRACJA I (70) styczeń - luty 2005

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Aparaty słuchowe
    Agnieszka
    10.02.2019, 08:36
    szień dobry ; Mam pytanie czy pracodawca może zrefundować pracownikowi aparaty słuchowe ?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas