Brytyjskie autostrady przyspieszą integrację?
Firma Highways England chce ułatwić kierowcom z niepełnosprawnościami podróżowanie autostradami i głównymi drogami w Anglii. Co jest w planach?
44-letni Ian Barrington przeniósł się na Wyspy siedem lat temu, po tym, jak został napadnięty, postrzelony i w efekcie tych wydarzeń sparaliżowany. Życie tu miało być lepsze, mimo konieczności poruszania się na wózku. Pewnego deszczowego dnia złapał wraz z żoną autobus z rodzinnej wioski do Peterborough. Kiedy szykował się do wyjścia, kierowca niespodziewanie oświadczył, iż „ma bóle pleców” i nie może wysunąć rampy. Po kłótni usłyszał też, że „powinien się wstydzić” zachowania; małżeństwo musiało niestety działać na własną rękę.
Droga do niezależności
Własny samochód to połowa drogi do niezależności osób z niepełnosprawnością; druga to dostępność odpowiednich dróg, punktów usługowych czy też informacji. Według statystyk, radzą sobie one świetnie: w samej 55-milionowej Anglii, 5% kierowców ma jakiś rodzaj niepełnosprawności. W całej Wielkiej Brytanii jest co najmniej 1,9 mln kierowców z niepełnosprawnościami (więcej mężczyzn niż kobiet – w stosunku 61:39), z czego 1,7 mln to kierowcy „aktywni”. To aż jedna piąta populacji dorosłych Brytyjczyków z niepełnosprawnością.
Do dyspozycji mają ok. 175 000 – 428 000 odpowiednio przystosowanych pojazdów. Wiadomo, że najwięcej niepełnosprawnych kierowców jeździ po drogach Anglii południowo-wschodniej, z wyłączeniem Londynu.
Highways England, państwowa spółka zarządzająca i ulepszająca autostrady i główne drogi Albionu, w sumie 4300 mil – tu odbywa się jedna trzecia ruchu drogowego, wychodzi właśnie naprzeciw takim osobom jak Ian. W planach jest m.in. pomoc dla osób niesłyszących, siłą rzeczy mających utrudniony dostęp do informacji. Za pomocą języka migowego (British Sign Language) będą mogli uzyskiwać informacje bezpośrednio od Highways England, z pomocą tłumaczy. W UK jest ok. 150 tys. osób korzystających na co dzień z języka migowego.
Nowatorski przewodnik
Nowatorskim rozwiązaniem jest z pewnością przewodnik. Precyzyjnie wskaże, jakie udogodnienia czekają na niepełnosprawnych kierowców w punktach usługowych przy autostradach.
- Zawsze zachęcamy wszystkich, by przed wyjazdem planowali swą podróż i wiemy, że dla niektórych nie jest to tylko czysta formalność. Dlatego wprowadzamy innowacje. Chcemy przełamywać bariery, ułatwiać planowanie i sprawić, by nasi bardziej wrażliwi rodacy czuli się pewnie w czasie podróży – mówi Melanie Clarke, dyrektor ds. obsługi klienta Highways England.
Koalicja organizacji
Stara prawda głosi, że wspólne rozwiązywanie problemów jest skuteczniejsze. Dlatego Highways England w 2018 roku utworzyło Roads for All Forum: szeroką koalicję organizacji, które rozwijają usługi dla niepełnosprawnych kierowców, bądź ich reprezentują. Forum ma zapewnić dostępność i integrację na angielskich szlakach, teraz i w przyszłości.
- Jazda samochodem daje Brytyjczykom z niepełnosprawnościami poczucie niezależności, jednak brak fachowych informacji – w przystępnej formie – może sprawić, że planowanie podróży będzie dla nich niezwykle trudne – wyjaśnia Guy Dangerfield, dyrektor ds. strategii Transport Focus.
Dostępność punktów usługowych
Specjaliści ocenią ponad 100 punktów usługowych przy angielskich autostradach, pod kątem dostępności parkingów, toalet, stacji benzynowych, sklepów i restauracji. Na tej podstawie, na początku 2021 roku, ma powstać 113 mini-książeczek dostępności (ang. Access Guides). Również w formie wirtualnej: z 360-stopniowym widokiem na autostradę – to najnowsze technologiczne cacko. Dzięki nim, niepełnosprawni kierowcy będą w stanie dotrzeć do głównych punktów usługowych – wyposażonych w przystosowane toalety czy tzw. changing places – wiedząc, czego spodziewać się na miejscu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Dodaj komentarz