Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: program Dostępność Plus daje niepełnosprawnym nadzieję zrównania ich praw

01.11.2020
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
Logo programu Dostępność Plus. Sylwetki trzech osóby, w tym jednej na wózku, wpisane w kontur Polski

- Program Dostępność Plus daje niepełnosprawnym nadzieję zrównania ich praw m.in. w przestrzeni publicznej, szkołach, urzędach, bankach – powiedział w niedzielę, 1 listopada, w TVP Info wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wiceminister wskazał, że choć Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych już w 2012 roku, to w rzeczywistości ona nie działała. Dopiero, jak powiedział, program Dostępność Plus, który został zainaugurowany w 2018 roku, faktycznie zaczął wprowadzać istotne zamiany ułatwiające życie ludziom z niepełnosprawnościami, m.in. osobom starszym i osłabionym chorobami, kobietom w ciąży i małymi dziećmi, czy osobom mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem (np. niedosłyszącym).

- Dostępność Plus to kierunek, który pozwala ludziom niepełnosprawnym mieć nadzieję, że Konwencja o prawach niepełnosprawnych faktycznie zacznie działać – powiedział Wdówik.

Przypomniał, że budżet programu do 2025 roku to ponad 20 mld zł. Z tych środków mają być dofinansowanie m.in przystosowanie instytucji publicznych i środków transportu do wymogów osób z niepełnosprawnościami, instalacja wind w budynkach wielorodzinnych, wdrożenie narzędzi, które umożliwią takim osobom sprawną obsługę w bankach, urzędach, instytucjach kultury.

- Niepełnosprawność to nie jest wyrok – przekonywał Wdówik, który jako osoba niedowidząca a jednocześnie aktywista i urzędnik, bardzo często spotyka się z osobami z różnymi ograniczeniami.

Pytany o to, jakie problemy najczęściej sygnalizują mu niepełnosprawni i ich rodziny, wskazał, że „największą bolączką jest brak systemowego wsparcia dla rodzin i opiekunów dzieci, które są całkowicie zależne”.

Inny ważki problem, to - jak wskazał - nieuczciwość przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy dla niepełnosprawnych głównie po to, by dostać pieniądze z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komentarz

  • Malkontenci
    Dynia
    02.11.2020, 11:08
    Zawsze wam źle. Rozumiem że za Platformy czy SLD wszystko działało super? Czy wy serio nie rozumiecie, że od czegoś trzeba zacząć? W tym roku skorzystałam z programów rządowych dla niepełnosprawnych i pierwszy raz mam zmieniony wózek zaledwie po niecałych 2 latach użytkowania. Wcześniej było nie częściej niż na 5 lat, a dofinansowanie to był śmiech na sali. Mam też przystawkę do wózka też dzięki programowi rządowemu. Co ciekawe w PCPR w rozmowie z pracownikiem dowiedziałam się, że ludzie nie są zainteresowani tymi programami i wolą narzekać jak im źle zamiast złożyć wniosek. 500+ dla niesamodzielnych rozumiem też niepotrzebne, jak wnioskuję z wpisów? Dzięki programom dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności mam wreszcie nielimitowaną rehabilitację. Oprócz tego także lekarzy specjalistów. Nie ma, że gdzieś mnie nie zarejestrują. Czekam teraz na dalsze polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych. Cewniki, pieluchomajtki, żywienie pozajelitowe i sprzęt do tego potrzebny, wszystkie te rzeczy pierwszej potrzeby powinny mieć zwiększone limity albo nawet nie mieć ich wcale. Narzekajcie dalej i głosujcie na lewice to wprowadzi wam eutanazje i aborcje bez ograniczeń na życzenie i już nie będzie miał kto narzekać.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas