Telepraca dla niepełnosprawnych
Dzięki projektowi Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu niepełnosprawni mogą liczyć na pracę
Szkoła chce stworzyć i przetestować model zatrudniania osób niepełnosprawnych ruchowo na teleposadach. Projekt wygrał dofinansowanie z unijnego funduszu Equal. Był jednym z 751 nadesłanych na konkurs z całego kraju.
W szczecińskiej siedzibie szkoły powstanie telecentrum. W sześciu miejscowościach: Gryficach, Szczecinku, Świnoujściu, Pile, Stargardzie i Kołobrzegu utworzone będą tzw. telechatki - lokalne centra, w których m.in. pracować będą mogli ci, którzy nie mają własnego komputera.
- Na początek sprawdzimy: stan wiedzy na temat telepracy, dostęp niepełnosprawnych do narzędzi informatycznych i zainteresowanie pracodawców - tłumaczy Ewa Kuberka-Kóska, główny koordynator projektu. - Mamy nadzieję, że wnioski z naszych badań będą wykorzystane przez twórców prawa, w tym podatkowego, co w przyszłości zachęci pracodawców do zatrudniania telepracowników.
Na realizację pomysłu szkoła dostanie 12 mln zł.
Inicjatywa wspólnotowa Equal (po angielsku "równy") to część unijnej strategii nastawiona na walkę z dyskryminacją na rynku pracy, zarówno ze względu na płeć czy niepełnosprawność, jak i pochodzenie.
14,3 proc. Polaków to niepełnosprawni ruchowo. 194 351 z nich to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Bezrobocie wśród takich osób w kraju sięga 16 proc., w Zachodniopomorskiem - 20 proc.
(dane Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego).
Dla Gazety
Andrzej Stecewicz, prezes zarządu wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem
Dziś wielu szefów firm nie wie, że zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogą liczyć na pieniądze, np. z PFRON-u. Nie wiedzą, jak dobrze potrafią pracować niepełnosprawni. Mam nadzieję, że ten program to zmieni.
Bogdan Jaroszyński, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego
U nas jest wiele osób wykształconych. Telepraca to dla nich szansa. Bardzo interesuje mnie ten program. Nie łudzę się, że na polskim rynku pracy będą szybkie zmiany, ale mam nadzieję, że w końcu nastąpią.
Autor: ma
Źródło: gazeta.pl, Szczecin 24 lutego 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz