W Lublinie zaczęto przeprowadzać operacje wszczepienia implantów ślimakowych
17 lutego 2005 r. w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie przeprowadzono po raz pierwszy dwie operacje wszczepienie implantu. Lublin jest piątym ośrodkiem w Polsce, który wykonuje tego typu zabiegi.
Jak powiedział prof. Wiesław Gołąbek z Kliniki Otolaryngologii, wszczepianie implantu ślimakowego to sprawdzona metoda, którą na Zachodzi stosuje się powszechnie przy leczeniu głuchoty. W Polsce na wszczepienie implantu czeka się ok. 8 lat - to najdłuższa kolejka na świecie. Powodem takiej sytuacji są przede wszystkie wysokie koszty zabiegu - implant ślimakowy kosztuje ok. 70 tys. zł.
Implant ślimakowy to elektroniczna proteza słuchu, która składa się z dwóch części. Część wewnętrzna (implant i elektrody przewodzące sygnały do ślimaka) wszczepiana jest do ucha wewnętrznego. Część zewnętrzną złożoną z mikrofonu, mikroprocesora mowy oraz transmitera mocuje się na ciele. Implant zastępuje uszkodzone lub nieobecne włókna nerwowe, wchodzące w skład nerwu słuchowego.
Leczenia uszkodzenia słuchu za pomocą implantu stosuje się u osób, którym nie pomagają aparaty słuchowe oraz u dzieci z głuchotą wrodzoną. Najlepsze efekty osiąga się, gdy zabieg przeprowadzony jest pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.
Wszczepianie implantu ślimakowego na świecie wykonuje się od 25 lat, w Polsce po raz pierwszy takie zabieg wykonano w 1992 r. w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Zabiegi takie wykonywane są także w Klinikach Otolaryngologii Akademii Medycznych w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: www.onsi.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz