Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poznań: makieta pomoże niewidomym "zwiedzić" Ostrów Tumski

15.10.2012
Autor: PAP

Makieta Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Poznania, zostanie odsłonięta w poniedziałek, 15 października, w okolicach historycznych zabudowań znajdujących się na poznańskiej wyspie. Odsłonięcie odbędzie się przy okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski – święta osób niewidomych i niedowidzących.

Makieta Ostrowa Tumskiego będzie trzecim tego typu obiektem w Poznaniu. Wcześniej w mieście odsłonięto makiety Stadionu Miejskiego i Starego Rynku.

Autorem makiety jest Roman Kosmala. Jak powiedział PAP rzeźbiarz, obejmuje ona teren wokół katedry od ul. Panny Marii do mostu Jordana i od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ul. Lubrańskiego. Cokół jest granitowy, a makieta została odlana z brązu. Konstrukcja stanęła w okolicy pomnika Jana Pawła II, przed poznańską katedrą. Kosztowała ok. 60 tys. zł.

- Wielkość makiety dostosowana jest do objęcia jej ramionami. Na planie dominuje oczywiście bazylika. Opisy zawierają najistotniejsze informacje w alfabecie Braille’a – powiedział PAP Kosmala. Podkreślił, że detale makiety były konsultowane z osobami niewidomymi.

Niewidomi też lubią zwiedzać

Jak wyjasniła PAP Hanna Pracharczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących, współinicjatorka tworzenia w Poznaniu makiet, są one bardzo wygodnym narzędziem dla zwiedzających miasto turystów z dysfunkcjami wzroku. - Niewidomi też lubią zwiedzać. Żaden opis przedstawiony przez przewodnika nie zastąpi im rąk. Mogą nimi badać detale przedstawionych na makiecie budowli. To dla niewidomych doskonałe źródło wiedzy o tym, co nas otacza, oraz informacji, jak dotrzeć w konkretne miejsca – powiedziała.

- Makiety są nieco przerysowane, umieszczone na niej obiekty są często większe, by umieścić na nich więcej detali – dodała.

W opracowaniu jest już kolejna makieta obejmująca Dzielnicę Zamkową z zamkiem, operą, placem Mickiewicza i stojącymi na nim pomnikami Adama Mickiewicza i Czerwca '56. Zostanie ona odsłonięta wiosną przyszłego roku.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięcioro książąt najstarszej polskiej dynastii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas