Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Katowice: uczestnicy kongresu o potrzebach osób słabosłyszących

03.10.2012
Autor: PAP

W Polsce żyje ok. 1 mln osób słabosłyszących. Ich potrzeby są jednak niezauważane, brakuje rozwiązań, dzięki którym miałyby dostęp do informacji – podkreślali uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Integracyjnego na rzecz Osób Niesłyszących i Słabosłyszących w Katowicach.

Dwudniowy kongres w Katowicach był adresowany do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, przedstawicieli administracji, organizacji pozarządowych, nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz samych osób niesłyszących i słabosłyszących.

Jak podkreślił Krzysztof Wostal z Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących, ludzie z tym rodzajem niepełnosprawności padają ofiarami wielu stereotypów. W przeciwieństwie do osób głuchych, słabosłyszący w większości posługują się mową i często nie znają języka migowego.

- Kolejny mit jest taki, że aparat słuchowy rozwiązuje problem, a tak nie jest, bo on jest tylko protezą. Słyszący myślą też, że wystarczy krzyczeć i osoba słabosłysząca już będzie dobrze rozumieć. To nie jest prawda, chodzi przede wszystkim o dobre, wyraźne mówienie, szersze otwieranie ust, a nie szemranie – powiedział PAP.

Jego zdaniem, osoby słabosłyszące są w Polsce pozbawione dostępu do informacji. To przede wszystkim kwestia powszechnego braku pętli indukcyjnych w miejscach użyteczności publicznej, jak urzędy, poczta, banki czy dworce, gdzie komunikaty z głośników są często nadawane tak niewyraźnie, że problem ze zrozumieniem mają nawet dobrze słyszący.

Pętla indukcyjna to potoczna nazwa systemu wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną (induktofoniczną). Umożliwia ona osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.

Najczęściej pętle indukcyjne stosuje się w miejscach, gdzie panuje duży hałas, o dużym pogłosie lub po prostu tam, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy. O tym, że w danym miejscu jest pętla, świadczy międzynarodowy symbol – przekreślone ucho na granatowym tle i literka T na dole po prawej stronie.

- W Anglii w każdym okienku kasowym jest pętla, podobnie w taksówkach, a na dworcach są tzw. check pointy - miejsca, w których osoba słabosłysząca staje, przełącza sobie aparat na pętlę indukcyjną i słyszy. Dzięki pętli zrozumiałość mowy wynosi 100 proc. W samym aparacie słuchowym w dużym hałasie to 50, maksymalnie 70 proc.; u niektórych zaledwie 30 proc., więc zysk jest potężny. Co ważne, jest to również urządzenie dyskretne – wyjaśnił Wostal.

Według niego koszt jednej pętli okienkowej to ok. 800 zł. Koszty rosną wraz z powierzchnią, którą należy „opętlić”, jednak w przypadku sal wykładowych czy kościołów nie trzeba montować takich urządzeń w całym pomieszczeniu, a jedynie w kilku odpowiednio oznakowanych rzędach.

- Każdy ma prawo do informacji, a osoby słabosłyszące są jej pozbawione. Zmiana w tym zakresie pozwoliłaby im swobodniej funkcjonować w przestrzeni publicznej i rehabilitować się społecznie – podkreślił Wostal.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas