Amp Futbol Cup po raz pierwszy w Polsce!
Najbliższy weekend upłynie w Warszawie pod znakiem Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Osób po Amputacjach. Po raz pierwszy Amp Futbol Cup odbędzie się w Polsce.
Zasady ampfutbolu niewiele różnią się od znanych powszechnie zasad gry w piłkę nożną. Każda drużyna ma siedmiu piłkarzy, a cały mecz składa się z dwóch 25-minutowych części. Są większe bramki i boisko. Bramkarzem może być osoba po amputacji ręki, a rozgrywający na boisku – po amputacji nogi. Zawodnicy nie mogą jednak zagrywać piłki kulami.
Polska reprezentacja ampfutbolu powstała niecały rok temu i rozegrała dotychczas cztery mecze. Odniosła już zwycięstwo z reprezentacją Niemiec 4:0 oraz dwukrotnie zwyciężyła Irlandczyków 2:1 i 2:0. Pokonała ją zaś drużyna angielska 0:3.
8 i 9 wrześniana stadionie DOSiR Praga Północ w Warszawie spotkają się reprezentacje Polski, Anglii, Irlandii i Ukrainy.
Reprezentacja Polski w ampfutbolu, fot.: Grzegorz
Press
- W wielu miejscach na świecie miałem przyjemność poznawać piłkę nożną i jej nauczać. Ale praca w Amp Futbol daje niepowtarzalną, niedającą się zwyczajnie nazwać satysfakcję - mówi Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski Amp Futbol.
- Podczas wszystkich rozgrywek prowadzonych przez UEFA bardzo mocno akcentuje się wartości respect, czyli szacunek dla osób, które grają, dla przeciwnika, dla wszystkich odmian piłki nożnej. Hasło respect zdecydowanie lepiej rozumie się, oglądając mecze ampfutbolu. Zapraszam wszystkich na wrześniowy międzynarodowy turniej ampfutbolu w Warszawie, aby kibicować i podziwiać grę naszych reprezentantów - komentuje trener Jerzy Engel.
Polskich zawodników ampfutbolu wspierają też zawodnicy naszej reprezentacji narodowej w piłce nożnej. – Fajnie, że taka impreza może odbyć się w Polsce. Reprezentacja Polski Amp Futbol będzie mogła zaistnieć i zaprezentować się szerszej publiczności. Ja i moi koledzy z reprezentacji trzymamy mocno kciuki i życzymy samych zwycięstw – mówi Robert Lewandowski.
Podziw dla zaangażowania polskich ampfutbolistów wyraża też Marcin Wasilewski. – Przede wszystkim podziwiam ich pasję. To wspaniałe, jak piłka jednoczy wszystkich pasjonatów tej dyscypliny – komentuje.
Piłka nożna osób po amputacjach to bardzo prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu. Uprawiana jest już w ponad 25 krajach. W mistrzostwach Świata rozgrywanych w 2010 r. w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i prawdopodobne jest, że niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Amp Futbol”, które prowadzi treningi i obozy piłkarskie dla osób po amputacjach w Polsce. Więcej informacji na stronie przedsięwzięcia.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz