Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę otrzymać stopień niepełnosprawności umiarkowany?

14.10.2020
Autor: D.

Mam 44 lata i pracuję zawodowo na umowie o pracę. 15 lat temu zdiagnozowano u mnie guza mózgu (glejaka), operacja i naświetlania, przyplątała się epilepsja pourazowa. W roku 2018 wznowa, kolejna operacja, naświetlania i chemia. W tym roku 2020 kolejna wznowa i kolejny guz, prawdopodobna kolejna operacja i leczenie. Wszystko poparte dokumentacją medyczną. Czy moja choroba pozwala o ubieganie się o stopień niepełnosprawności umiarkowanej (grupę inwalidzką)? W dalszym ciągu pracuję zawodowo. Będę wdzięczny za odpowiedź i sugestie. 

Szanowny Panie,                       

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

Więcej informacji o postępowaniu orzeczniczym i jakie należy spełnić przesłanki do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności znajdzie Pan na stronie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Zawsze zalecam bardzo dokładne przedstawienie w składanym wniosku swojego stanu zdrowia i jak on wpływa na codzienne życie i funkcjonowanie. Całość takiej informacji zalecam zawsze podeprzeć dokumentacją medyczną. Chodzi więc o takie przedstawienie informacji o swojej niepełnosprawności, zdrowiu i funkcjonowaniu, aby z tej informacji wynikało wprost, że spełnione są przesłanki do orzeczenia umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.   

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.:

  • niezdolne do pracy,
  • zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  • wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Uzyskanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyłącza kontynuowania pracy zawodowej (można nadal pracować), gdyż zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby zainteresowanej, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej w przypadkach: przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudnienia w formie telepracy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas