Alimenty dla syna na rencie socjalnej
Ojciec obecnie nie pracuje, nie ma dochodów, matka nie pracuje, mieszka z dzieckiem bez własnych dochodów.
Szanowna Pani,
Artykuł 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Przyznanie i wysokość alimentów uzależnione są od potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.
Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy obowiązek alimentacyjny będzie spoczywał na rodzicach dożywotnio - w przypadku posiadania przez dziecko orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdy dorosłe dziecko nie ma i nie będzie miało żadnych możliwości zarobkowania, np. z powodu ciężkiej, nieuleczalnej choroby, niepełnosprawności umysłowej czy fizycznej. W tej sytuacji, sąd weźmie pod uwagę stopień orzeczonej niepełnosprawności oraz czy dane schorzenie uniemożliwia podjęcie pracy zarobkowej.
Jeśli chodzi o alimenty, to uzyskanie ich w tej sytuacji (niepracujący ojciec i matka) może być trudne i jedyną możliwością będzie korzystanie z funduszu alimentacyjnego czyli systemu wspierania osób uprawnionych do alimentów środkami finansowymi z budżetu państwa. Jednak by móc się o nie ubiegać, trzeba wnieść pozew do sądu i dopiero gdy wyegzekwowanie alimentów będzie nieskuteczne można zwrócić się do funduszu alimentacyjnego.
Trzeba mieć na względzie także, że jeśli jeden z rodziców – jest rodzicem wiodącym, sprawuje bieżącą opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, drugi zaś ogranicza się wyłącznie do wykonywania czynności, które „zostaną mu zlecone”, wówczas pierwszy z nich, wykonuje swój obowiązek alimentacyjny w naturze i będzie to wzięte pod uwagę przez Sąd w przypadku dochodzenia roszczenia o alimenty na drodze postępowania sądowego.
Świadczenia nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej lub
- zawarła związek małżeński.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów. Nie mogą być jednak wyższe niż 500 zł. Są one wypłacane w okresach miesięcznych. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik