Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

"Nic o nas bez nas": szkolenia dla kobiet z niepełnosprawnościami

21.08.2012
Źródło: inf. prasowa

Jesteś kobietą z niepełnosprawnością narządów: wzroku, słuchu lub ruchu? Chcesz spotkać kobiety z podobnym doświadczeniem, oderwać się od codzienności i zyskać przestrzeń do wymiany poglądów i doświadczeń, które pomogą w wypracowaniu potrzebnych zmian społecznych? Fundacja Autonomia i Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej zapraszają na bezpłatne szkolenia "Nic o nas bez nas".

Szkolenia organizowane są w ramach projektu „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności”, realizowanego przez Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej.

Część projektu, zatytułowana “Genderowy wymiar niepełnosprawności”, ma na celu poznanie doświadczeń, potrzeb i problemów kobiety z niepełnosprawnościami: ruchową, wzrokową i/lub słuchową oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących polityki społecznej wobec niepełnosprawności w Polsce. Przedsięwzięcie uwzględni warsztaty, wywiady oraz Teatr Forum.

Realizowane w ramach projektu szkolenia ”Nic o nas bez nas” pomogą uczestniczkom w budowaniu niezależności i uwzględnieniu ich postulatów i potrzeb w rozwiązywaniu problemów stojących na drodze do pełnego i równego uczestnictwa w życiu społecznym.

Kobiety, które wezmą udział w projekcie, zyskają czas i przestrzeń do wymiany poglądów i doświadczeń, odnajdą sposoby reagowania w sytuacjach nierównego traktowania i wspólnie wypracują postulaty zmian, koniecznych, aby sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce uległa poprawie.

Ponadto uczestniczki zdobędą informacje na temat organizacji kobiet z niepełnosprawnościami funkcjonujących w innych krajach oraz poznają dobre rozwiązania uwzględniające perspektywę kobiet z niepełno sprawnościami, wypracowane i stosowane za granicą.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział kobiety z niepełnosprawnościami: ruchu, wzroku i/lub słuchu, które ukończyły 18. rok życia i mieszkają w województwie małopolskim.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizator zapewnia materiały szkoleniowe i wyżywienie podczas trwania zajęć. Ponadto wszystkie uczestniczki otrzymają zwrot kosztów dojazdu, a osobom spoza Krakowa zostanie zapewnione zakwaterowanie.

Budynki, w których odbędą się szkolenia, są dostosowane do potrzeb osób z danym rodzajem niepełnosprawności. Na zajęciach wykorzystywana będzie audiodeskrypcja. Istnieje także możliwość skorzystania z asystenta lub tłumacza języka migowego. Aby organizator mógł odpowiedzieć na indywidualne potrzeby uczestniczek, w formularzu zgłoszeniowym umieszczone zostały pytania szczegółowe.

Zajęcia odbędą się w Krakowie, ale będą organizowane w różnych salach, aby zapewnić dostępność miejsca dla wszystkich uczestniczek. Dokładny adres każdego ze szkoleń zostanie podany w późniejszym terminie, po otrzymaniu zgłoszenia.

Termin do wyboru

Dla każdej z grup, organizowanych pod kątem potrzeb uczestniczek z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zorganizowane będą osobne szkolenia. Istnieje możliwość wybrania jednego z dwóch terminów: I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością ruchu - 29-30.09.2012 r.; II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością ruchu - 6-7.10.2012;  I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością wzroku - 29- 30.09.2012 r.; II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością wzroku - 6-7.10.2012 r.;  I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością słuchu - 26-27.01.2013 r.; II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością słuchu - 2-3.02.2013 r..

Szkolenia poprowadzą: Małgorzata Dymowska, Monika Serkowska, Agata Teutsch, Anna Werenc i Katarzyna Żeglicka.

Zgłoszenia – do 10 września

Aby wziąć udział w rekrutacji do projektu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (.doc, 0,2 MB) i wysłać go pocztą elektroniczną na adres: zgloszenia@autonomia.org.pl lub podać swoje odpowiedzi  telefonicznie: 507 808 575.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września br. Informację o zakwalifikowaniu do uczestnictwa w szkoleniu zostaną przesłane do 15 września.

Projekt „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności” finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie Fundacji Autonomia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas