Będą nowe przepisy o DPS-ach
21.08.2020
Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o domach pomocy społecznej ma na celu wdrożenie i stosowanie w DPS-ach procedur, które zapewnią mieszkańcom i personelowi ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi. Obecnie przepisy są w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Nowelizacja rozporządzenia wprowadza uzupełnienie do regulaminów domów pomocy społecznej. Teraz obowiązkowo w formie załącznika do regulaminu należy dołączyć procedury postępowania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Muszą one uwzględniać kwestie postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia chorobą zakaźną, świadczenia usług opiekuńczych i bytowych, funkcjonowania domu i przyjmowania nowych mieszkańców, przeprowadzenie instruktażu dla personelu i przekazywania mieszkańcom niezbędnych informacji.
Rozporządzenie nakłada także na zarządzających placówką obowiązek utrzymywania bezpośredniego kontaktu z właściwymi służbami i organami, informowania personelu i mieszkańców o aktualnych przepisach, zaleceniach, poleceniach, nakazach i zakazach służb oraz monitorowania zaopatrzenia placówki w niezbędne środki ochrony osobistej.
Inne zasady wyliczania wskaźnika
Rozporządzenie zmienia także zasady ustalania wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w DPS-ie.
„W związku z wątpliwościami dotyczącymi sposobu wliczania do wskaźnika zatrudnienia w zespole terapeutyczno-opiekuńczym pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych i obsługi, którzy zostali wskazani przez mieszkańców domu jako pracownicy pierwszego kontaktu, proponuje się przepis doprecyzowujący i wskazanie, że zaliczenie tych osób do wskaźnika zatrudnienia będzie proporcjonalne do czasu, w jakim koordynują oni działania wynikające z indywidualnego planu wsparcia mieszkańca. Proponuje się też uzupełnienie powyższego katalogu osób wykonujących pracę w domu pomocy społecznej o inne osoby pracujące bezpośrednio z mieszkańcami domu pomocy społecznej. Zwiększa się także procentowy udział tych osób w zespole terapeutyczno-opiekuńczym z 10% do 20%.” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do rozporządzenia.
W Polsce w 2019 r. było 823 domy pomocy społecznej – gminne i ponadgminne. 601 prowadziły samorządy oraz 222 domy prowadzone były na zlecenie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz