Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

07.08.2020
Autor: redakcja, fot. pixabay.com
kilka zdjęć m.in. osoba trzyma komórkę, zdjęcie powstańców, klamka od drzwi, zespół Down the road

O skutkach ślęczenia przed ekranem; Zespół „Down the Road” bez retuszu o sobie i podróży; Od września uczniowie wracają do szkół. Także ci ze specjalnymi potrzebami; Czy otrzymam potwierdzenie przedłużenia orzeczenia w czasie pandemii? ZUS odpowiada; Pasjonaci w podróży. Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu pierwszego tygodnia lipca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

O skutkach ślęczenia przed ekranem

Dzięki niej możemy pracować, utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi, a także oderwać się od pracy, oglądając film. To jednak tylko jedna strona medalu. Technologia uzależnia, wywołuje depresję, ogranicza wolność, zaburza zdolność do krytycznego myślenia, powoduje problemy z koncentracją, negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i utrudnia czytanie ze zrozumieniem. Epidemia potrwa dłużej niż zakładano, dlatego nie powinniśmy całego naszego czasu spędzać przed ekranami. 

Zespół „Down the Road” bez retuszu o sobie i podróży

Sześć dorosłych osób z zespołem Downa wraz z Przemysławem Kossakowskim, dziennikarzem i podróżnikiem, wyruszyło jesienią 2019 r. na ponad dwutygodniową podróż busem po sześciu krajach Europy.

Najważniejsze wydarzenia

Od września uczniowie wracają do szkół. Także ci ze specjalnymi potrzebami

- 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania: wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej 5 sierpnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Do stacjonarnych zajęć wrócą także uczniowie ze specjalnymi potrzebami. 

Przedłużony termin składania wniosków w konkursie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”

Do 31 sierpnia 2020 r. organizacje pozarządowe mogą składać oferty konkursowe do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020-2021. Pierwotnie termin upływał 7 sierpnia, jednak jak informuje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, został przedłużony do końca miesiąca. 

Odwiedziny w DPS-ach coraz częstsze. Wojewodowie proszą o stworzenie odpowiednich warunków

Coraz częściej wojewodowie proszą władze samorządowe o stworzenie odpowiednich warunków tak, aby możliwe były odwiedziny mieszkańców domów pomocy społecznej. Wielu z nich odciętych jest od najbliższych już od kilku miesięcy.

Prace

Gdańsk: wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin

Opieka asystentów i trenerów pracy, kursy zawodowe i staże, kompleksowa terapia oraz aktywizacja społeczna i życiowa w specjalistycznych formach mieszkalnictwa – m.in. na takie bezpłatne wsparcie mogą liczyć w Gdańsku dorosłe osoby z autyzmem.  

Czy otrzymam potwierdzenie przedłużenia orzeczenia w czasie pandemii? ZUS odpowiada

Czy przedłużone orzeczenia, których ważność skończyła się w czasie pandemii, mają moc taką samą, jak „zwykłe” orzeczenia? Czy obywatel otrzyma jakiekolwiek potwierdzenie przedłużenia orzeczenia? Pytają o to pracodawcy, którzy chcą mieć „porządek w papierach”, by nie mieć potem nieprzyjemności związanych choćby z SODiR czy inspekcją pracy.

Nasze działania

Wiersz na sierpień. Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego

Wiersz Pani Katarzyny Kusek portal Niepelnosprawni.pl poświęca Pamięci Żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944, a nade wszystko Chłopcom z Plutonu Głuchoniemych pododdziału Armii Krajowej, wchodzącego w skład 4. kompanii Zgrupowania „Siekiera”. W Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych podziemną grupę zorganizował nauczyciel WF-u, Wiesław Jabłoński „Łuszczyc” już w 1941. Każdy zresztą kto brał udział 63-dniowej gehennie warszawskiej albo poległ albo stał się osobą z niepełnosprawnością. Bohaterom cześć i chwała!

Kultura

Pasjonaci w podróży

W ostatnich miesiącach telewizja wyemitowała dwa seriale z udziałem osób niepełnosprawnych: „Pasjonaci” o Integracyjnym Teatrze Aktora Niewidomego i „Down the Road. Zespół w trasie” o podróży Przemka Kossakowskiego z sześcioosobową ekipą ludzi z zespołem Downa. Recenzja Hanny Pasterny. 

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

„GALERIA KARPIŃSKIEGO.doc” to tytuł projektu, na realizację którego Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dofinansowanie w wysokości 85 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”. Powstanie aplikacja „Wirtualna Galeria” oraz katalog on-line z dziełami Alfonsa Karpińskiego.

Sport

Będą dodatkowe środki bezpieczeństwa na igrzyskach w Tokio

Organizatorzy przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio zapowiedzieli, że ze względu na pandemię koronawirusa zastosowane będą dodatkowe środki bezpieczeństwa. „Będą one zależne od dyscypliny sportu” – zaznaczył szef Komitetu Organizacyjnego Hidemasa Nakamura.

Relacje

A miało być pięknie

Lato w pełni. Nadeszły wakacje i pora urlopów. Chciałoby się, aby pozostały po nich miłe wspomnienia, opalenizna i lepsza kondycja fizyczna jako efekt odpoczynku i zdrowej rekreacji. Niestety, dla wielu osób co roku ten okres kończy się niepełnosprawnością, a niekiedy śmiercią. 

Ahoj przygodo! Obóz letni w lesie [GALERIA]

Wycieczki, ogniska, spanie w namiotach i leśne spacery – w lipcu zakończył się Summer Forest Camp 2020, czyli obóz letni dla osób z niepełnosprawnością ruchu, zorganizowany przez fundację Poland Business Run. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas