Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Telefon to tylko przykrywka

31.03.2012
Autor: Artur Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Telefon już dawno przestał służyć tylko do rozmów. Smartfony, czyli nowoczesne telefony, a właściwie urządzenia wielofunkcyjne, mają za zadanie ułatwiać użytkownikom życie. Osoby niepełnosprawne z pewnością docenią niezwykłe możliwości, jakie dają te urządzenia. Jednak aby w pełni korzystać z dobrodziejstw nowych technologii, trzeba trochę poszperać w sieci i wybrać aplikacje, które nam osobiście będą potrzebne. A wybór jest ogromny!

Listonic – zakupy bez nerwów
www.listonic.pl

Karteczki z zakupami odchodzą w przeszłość. I to nie tylko dlatego, że lista zakupów zapisana w telefonie wygląda nowocześnie. Osoby niepełnosprawne nie muszą już ślęczeć z kartką i długopisem – wystarczy dotyk. Listę można dowolnie poukładać – np. działami czy tak, jak  mamy w zwyczaju poruszać się po swoim supermarkecie.

Można założyć darmowe konto na stronie Listonic i zakupy mieć niejako w chmurze – jeśli o czymś mimo wszystko zapomnimy, mąż, żona lub dziecko będą widzieć na swoich telefonach, że trzeba jeszcze dokupić zapomniany produkt. Aplikacja pokazuje także aktualne promocyjne ceny (funkcja ta działa na razie tylko w supermarketach sieci Real).

Świetnym pomysłem jest automatyczne dodawanie składników do listy zakupów potrzebnych do zrobienia jakiegoś przysmaku wypatrzonego na kulinarnym blogu. Wystarczy jeden klik w ikonę „Zamień na listę zakupów” i voila... niczego nie trzeba przepisywać! Ciekawostką jest, że autorzy pracowali nad tym – zdawało by się – banalnym programem aż dwa lata.

Aplikacja działa na niemal wszystkich smartfonach.


Leki refundowane
yarmobile.com/realizlekirefundowane

Bardzo ciekawa aplikacja. Pokazuje informacje o lekach, ich charakterystykę, zastosowanie, cenę i dostępne zamienniki. Medykamenty można sortować po nazwie, cenie, grupach leków, substancji czynnej, wskazaniach, a nawet kodzie EAN. Wyszukiwanie jest aktywne – wystarczy zacząć wpisywać nazwę, a otrzymamy zawężającą się listę leków – to ważne rozwiązanie dla osób mających problemy z pisaniem. Listę można oczywiście automatycznie aktualizować – za pośrednictwem Internetu.


Czytnik kodów QR
www.androidlife.pl/news/372084/QR.Droid.html

Aplikacja ta ułatwia życie wszystkim użytkownikom, szczególnie jednak osobom z niepełnosprawnością. Jej zadaniem jest zastąpienie konieczności ręcznego wpisywania adresu internetowego do przeglądarki w trudnych warunkach, np. gdy jesteśmy na środku ulicy. Wystarczy uruchomić aplikację, zrobić zdjęcie specjalnego kwadratowego kodu, a telefon automatycznie połączy się z odpowiednią stroną internetową. Dzięki temu możemy błyskawicznie dowiedzieć się więcej o przedstawieniu, którego reklamę widzimy na plakacie (tam właśnie jest umieszczony kod), kupić bilet na seans, otrzymać na komórkę rozkład jazdy danej linii autobusowej czy pociągu. Poprzez kody QR można także przesyłać wizytówki z komórki na komórkę – nie trzeba już niczego wpisywać. Niektóre linie lotnicze używają tych kodów jako kart pokładowych pasażerów (obrazek kodu dostajemy przy odprawie i przechowujemy go na swojej komórce). Popularność tych kodów błyskawicznie rośnie i pewnie niedługo znajdą się one na większości produktów.


Google Streetview – z poziomu ulicy
play.google.com (szukaj: street view)

Polskie miasta – niestety tylko te największe – można już oglądać „z poziomu ulicy” za pośrednictwem Google Streetview. Instalujemy co prawda w tym celu osobną aplikację, ale nie pojawi się ona jako oddzielny element – możemy z niej korzystać za pośrednictwem właśnie Google Maps. Niektóre z komórek mają już tę usługę domyślnie zainstalowaną przez producenta. Podglądanie miasta z poziomu ulicy jest niezwykle popularną darmową (!) usługą. Możemy rzucić okiem, jak wyglądają okolice, w które się wybieramy – świetne, gdy idziemy na spotkanie czy jedziemy na wakacje.

Dla niepełnosprawnych użytkowników korzyść jest oczywista – można wcześniej sprawdzić, co nas czeka po drodze, czy przypadkiem nie ma tam jakiejś skutecznej zawalidrogi i czy nie powinniśmy zawczasu nieco zmienić naszej trasy.

Na urządzenia przenośne opracowano pewien dodatek – uderzenie w klawisz menu i wywołanie kompasu spowoduje ukazanie się widoku danej ulicy – zupełnie jakbyśmy tam byli i manewrowali bezpośrednio na niej.
 

Write SMS by Voice – mówione smsy
play.google.com (szukaj: write sms)

Wygodna aplikacja do pisania SMS-ów za pośrednictwem głosu. Nie trzeba chyba mówić, jak świetnie ułatwia ona pracę i korzystanie z komórki w ogóle. Potrzebuje połączenia z Internetem i trochę się myli w języku polskim, ale mimo wszystko warta jest polecenia.


iTranslate – on Ci wszystko wytłumaczy
www.sonicomobile.com

Aplikacja – tłumacz. Rozpoznaje 50 języków.

Choć automatyczni tłumacze są rzeczywiście coraz lepsi, to jednak nie oczekujmy zbyt wiele – nie przeprowadzimy płynnej rozmowy o doktrynach politycznych. Aplikacja ta jest jednak niezbędna do podstawowego użytku w codziennych sytuacjach. Oczywiście zdarzają się zabawne tłumaczenia, trzeba o tym pamiętać, ale gdy jesteśmy za granicą i zupełnie nie znamy języka, wydaje się, jakby otwierała nam mnóstwo nowych drzwi.


Mr Number – nie z nami te numery!
play.google.com (szukaj: mrnumber)

Interfejs telefoniczny, czyli aplikacja, za pośrednictwem której dzwonisz i odbierasz rozmowy i SMS-y. Po co zamieniać standardowe oprogramowanie własnej komórki? Choćby po to, by zmienić grafikę, zablokować numery, prefiksy, których nie życzymy sobie odbierać (podobnie z SMS-ami i MMS-ami).

Można łatwo sprawdzić, kto zapomniał oddzwonić, z kim rozmawiamy najdłużej i kiedy wykonujemy najwięcej połączeń. Rozmówców można także posortować według różnych kryteriów. No cóż, dzięki tej aplikacji można też się sporo dowiedzieć o sobie.


Smartfony działają pod różnymi systemami. Aby ściągnąć aplikacje, musimy wiedzieć, pod jakim systemem działa nasz telefon. Najpopularniejsze są:

iOS (dla iPhone’ów firmy Apple)
Bardzo intuicyjny z największą liczbą dostępnych aplikacji. Wszystkie programy są wcześniej sprawdzane przez Apple i dopiero wtedy dopuszczane do dystrybucji.

Android (produkt Google)
Szybko rozwijający się system z coraz większą liczbą dostępnych aplikacji. Działa na telefonach wielu producentów (w przeciwieństwie do iOS, który znajdziemy tylko w produktach Apple).

Symbian (Nokia)
Od wielu lat rozwijany przez Nokię. Jego główni rywale – dwa powyższe systemy –  i kłopoty samej korporacji stanową dla niego bardzo poważne zagrożenie.

Windows Phone (Microsoft)
Charakteryzuje się nowoczesnym interfejsem. Można go bardzo łatwo personalizować. Dostępny m.in. dla smartfonów LG, Samsunga, HTC i Nokii.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas