Nowa sms-owa usługa dla niepełnosprawnych
Osoby głuchonieme z Łańcuta mogą już SMS-em wezwać służby ratownicze. To na razie pierwsze i jedyne na Podkarpaciu miasto, które wyszło naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych.
SMS-owa usługa z telefonu komórkowego została zainstalowana w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łańcucie. Została wprowadzona na prośbę Polskiego Związku Głuchych w Rzeszowie. - To na razie jedyne miasto, które ma taki numer - mówi Piotr Krupa ze Związku, który z takim samym apelem zwrócił się też do innych jednostek ratownictwa medycznego. Odpowiedziało na razie kilka placówek. - Niestety większość oferuje tylko faks. W nagłych przypadkach osoba głuchoniema nie zawsze jest w stanie go napisać i przesłać do pogotowia. Łatwiej jest wysłać SMS-a, tym bardziej że wiele osób niepełnosprawnych posiada telefony komórkowe - wyjaśnia Krupa.
Problem nie dotyczy tylko pogotowia, ale także policji. W komendach miejskich i powiatowych na Podkarpaciu głuchoniemi mogą prosić o pomoc tylko faksem. Żadna z jednostek nie wprowadziła dotychczas usługi SMS-owej. - Nikt do tej pory nie zgłaszał nam takiej potrzeby - twierdzi Piotr Kluz w zespołu prasowego KWP w Rzeszowie. - SMS można jednak wysłać na telefon rzecznika prasowego komendy wojewódzkiej albo telefon służbowy zespołu prasowego - dodaje.
- Niestety w służbach ratowniczych nie ma osób, które znają język migowy, a powinny takie być - twierdzi Krupa. Podaje przykład głuchoniemej koleżanki, która miała stłuczkę w Rzeszowie. Nie mogła dogadać się z policjantami, bo żaden nie znał języka migowego. - SMS-em wezwała mnie na pomoc. Musiałem być tłumaczem podczas przesłuchania - dodaje.
Polski Związek Głuchych w Rzeszowie namawia cały czas służby ratownicze na uruchomienie usługi SMS-owej dla niepełnosprawnych. Ma nadzieję, że w ślad pogotowia w Łańcucie pójdą inni. Piotr Kluz w KWP obiecuje, że w razie potrzeby również policja uruchomi taki numer
Autor: dw
Źródło: gazeta.pl, 9 grudnia 2004 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz