Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bartkowi jest łatwiej. Projekt asysty dla dzieci niepełnosprawnych

30.11.2004

Do jednego z chełmińskich przedszkoli uczęszcza niepełnosprawny Bartek, chłopiec z zespołem Downa. Jest pełnoprawnym członkiem grupy rówieśniczej. Z Bartkiem chodzi do przedszkola osobisty asystent, który jest jego indywidualnym wsparciem podczas wszelkich zajęć.

Opieka asystenta jest możliwa dzięki programowi Chełmskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE".
Bartek nie jest jedynym dzieckiem w Chełmie, które ma osobistego asystenta. Opieką Stowarzyszenia od początku roku szkolnego zostało objęte ośmioro dzieci. Stowarzyszenie realizuje program wsparcia osób niepełnosprawnych "Asystent osoby niepełnosprawnej - wsparcie edukacyjno-terapeutyczne dzieci w wieku szkolnym". Projekt zakładał objęcie opieką dziesięcioro dzieci (przy pomocy finansowej z budżetu miasta) w tym roku i stopniowe zwiększanie tej liczby w miarę przygotowania kadry do pracy.

Asystent na miarę
Potrzeba takiej pomocy jest duża, ponieważ nie wszystkie dzieci w wieku szkolnym mają pomoc w realizacji obowiązku szkolnego w placówce masowej. Placówki integracyjne są często odległe od miejsca zamieszkania, co łączy się z koniecznością dowożenia dzieci do szkoły. Jest to męczące zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Obniża ich sprawność umysłową oraz możliwość efektywnej pracy. Poza tym, nie wszystkie dzieci niepełnosprawne (w szczególności upośledzone umysłowo czy ze sprzężonymi uszkodzeniami neurologicznymi) mogą uczęszczać do szkól integracyjnych.
W związku z brakiem zainteresowania współpracą ze strony władz miasta Chełma stowarzyszenie realizuje projekt w bardzo okrojonej i oszczędnej wersji - samo zabiega o środki na finansowanie pracy asystentów oraz ich szkolenie. W dużym stopniu bazuje na pracy wolontariuszy. Ogromną pomocą służy w tym projekcie Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie. W projekcie stowarzyszenie zapewnia miejsce do odbywania staży zawodowych oraz praktyk - przygotowanie do zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. PUP prowadzi rekrutację, doradztwo zawodowe, szkolenia dla osób bezrobotnych - uczestników projektu.

Najlepiej w szkole
Bardzo potrzebne jest wsparcie oraz edukacja rodziców w zakresie przysługujących im praw oraz możliwości korzystania z nich. Chełmskie stowarzyszenie kieruje pomoc do najmłodszych, od zerówki i szkoły podstawowej zakładając, że wdrażanie do aktywności społecznej i uczestnictwo w grupie rówieśniczej ( z asystą osoby dorosłej) od najmłodszych lat wpływa na ukształtowanie samodzielnych, otwartych postaw w dorosłym życiu. Zakłada, że tym dzieciom będzie łatwiej osiągnąć w życiu sukces niż dzieciom niepełnosprawnym traktowanym ciągle szczególnie przez placówki specjalne oraz "integracyjne", które nie zapewniają im odpowiednich warunków realizacji obowiązku szkolnego min. nauczania indywidualnego. Nauka w normalnej grupie rówieśniczej (z odpowiednim wsparciem) jest najlepszym sposobem rehabilitacji społecznej dzieci niepełnosprawnych. Nie ma lepszego terapeuty dla dziecka jak drugie, zdrowe dziecko.

Debata w Chełmie
W Radiu Lublin nadano 25 listopada 2004 r. audycję poświęcona integracji osób niepełnosprawnych. Ideą tego programu było pokazanie, w jaki sposób rodzice mogą zadbać o edukację swoich niepełnosprawnych dzieci na równych prawach z ich zdrowymi rówieśnikami. Podczas trwania audycji przy telefonach dyżurowali niepełnosprawni studenci. Odpowiadali na pytania słuchaczy, część z pytań i problemów była komentowana na żywo przez realizatorów projektu z Chełma (członków zarządu stowarzyszenia O GODNE ŻYCIE, asystentów, rodziców i być może innych zainteresowanych tym projektem). Być może uda się zapoczątkować cykl audycji poświęcony włączaniu osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego.

Organizator: Chełmskie Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE"
adres: I AWP 29/162, biuro ul. Partyzantów 40, Chełm
e-mail: ogodnezycie@gazeta.pl

Autor: Katarzyna Być
Źródło: Chełmskie Stowarzyszenie na rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych ze Środowiskiem "O GODNE ŻYCIE"

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas