Bankowa ślepota
Osoby niewidome, aby zostać klientami banków, muszą najpierw zostać częściowo ubezwłasnowolnione. Traktowane są, jako osoby niepiśmienne i upośledzone umysłowo.
Art. 80 Kodeksu Postępowania Cywilnego, na który powołują się niewrażliwi urzędnicy bankowi, wcale nie mówi o osobie niewidzącej lecz o osobie, która nie umie czytać. Punkt 2 tego samego artykułu pozwala potraktować osoby niewidome normalnie, co potwierdził swego czasu Sąd Najwyższy.
Dlaczego tak prostego problemu nie rozwiązały jeszcze wszystkie polskie banki? To jest, po prostu, żenujące i wielki wstyd.
Elżbieta i Józef Woźniakowie z Bydgoszczy:
"Pomyśleliśmy o założeniu książeczki oszczędnościowej lub konta w banku, do którego oboje bylibyśmy upoważnieni. Poszliśmy więc z zaprzyjaźnioną osobą dowiedzieć się o szczegóły. Pani w okienku spytała, czy jest ona naszym pełnomocnikiem? To znaczy, czy ma dokument podpisany przez notariusza lub sąd, że jest naszym prawnym opiekunem, aby móc za nas pobierać pieniądze.
Czy osoby pozbawiane wzroku pozbawione są także rozumu?"
Aleksandra Woźnicka z Warszawy
"Studiuję. Zostałam zakwalifikowana do uczestnictwa w programie wymiany studentów. Aby wyjechać muszę założyć konta bankowe. Udałam się z rodzicami do banku PKO S.A. Okazało się, że pełnomocnictwo Taty musi zostać poświadczone notarialnie. W wątpliwość poddano możliwość posługiwania się przeze mnie kartą bankomatową. W banku spędziliśmy bezskutecznie prawie 5 godzin. W Citibanku nie było podobnych problemów."
Art. 80 Kodeksu Postępowania Cywilnego:
Jeżeli osoba nie mogąca czytać ma złożyć oświadczenie woli na piśmie, oświadczenie powinno być złożone w formie aktu notarialnego.
Jeżeli osoba nie mogąca czytać składa pisemne oświadczenie bez zachowania formy aktu notarialnego, a forma pisemna jest w danym wypadku wymagana tylko dla celów dowodowych, pominięcie formy notarialnej nie skutkuje nieważnością czynności prawnej. Oświadczenie takie należy uważać za złożone ustnie, a nie na piśmie, a dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny w okolicznościach przewidzianych w art. 74, 2 (Uchw. SN z 27.10.1977 r., III CZP 81/77, OSN 1978, Nr 8, poz. 131).
BGŻ S.A. nie ma specjalnych procedur obsługi osób niewidomych. Dotyczy to również trybu zakładania konta, ponieważ bank nie posiada dokumentów przygotowanych w Braillu. Oznacza to, że osoba niewidoma wraz z opiekunem musi odwiedzić placówkę bankową.
Bank Pekao S.A. prowadzi rachunki wkładów oszczędnościowych dla osób nie mogących czytać i/lub pisać (w tym dla osób niewidomych) na ogólnie obowiązujących zasadach. Nie ma formalnych ograniczeń co do rodzaju rachunku, jaki może być otwarty dla osoby niewidomej.
Zawsze wymagany jest akt notarialny. Umowę i inne dokumenty sporządzane przy otwieraniu rachunku dla tych klientów podpisują w imieniu Banku zawsze dwie osoby upoważnione do składania oświadczeń w imieniu Banku.
"Integracja", nr 06/2001, str. 49.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz