Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świat według dziecka

06.04.2012
Źródło: inf. własna

Z wiosenną radością informujemy, że ukazała się pierwsza książka Gabrieli Żurek, terapeutki i pedagoga specjalnego. W swoim literackim debiucie autorka wprowadza czytelnika w mało znane rejony dziecięcego świata; tam, gdzie granica między rzeczywistością a fantazją zaciera się i nie jest łatwo wyczuwalna.

Na „Świat według Onima” składają się trzy bajkowe opowiastki, w których zacierają się granice między tym, co realne, a tym, co fantastyczne. Dzięki oryginalnej formule stylistycznej pisarka może przekazywać wiedzę o tym, jak postrzega świat młody człowiek, nazywany dzieckiem.

Opowiadania prezentują – całkiem na poważnie – problemy dzieci opisane z ich własnego punktu widzenia. Jednak jest to książka skierowana bardziej do dorosłych, a nawet do całej rodziny; nikt bowiem w przedstawianiu rzeczywistości nie będzie tak szczery jak dziecko.

Okładka
Gabriela Żurek, Świat według Onima, ilustracje: Piotr Szot, wyd.: Novae Res, Gdynia 2012

Jako dorośli szybko zapominamy o swoim dzieciństwie, uznając, że minione lata były tylko sielanką i niekończącą się zabawą. Nawet jeśli było tak w przeważającej części, to i tak każde dziecko, w każdym pokoleniu musi zderzyć się ze światem ludzi dorosłych, ich wartościami i konformistycznymi postawami. Musi też skonfrontować się ze swoją tożsamością. Jak np. dziewczynka na wózku, która „oswoiła” własną niepełnosprawność.

Wszystkie opowiadania dotykają współczesnych codziennych problemów. Wbrew naszemu przekonaniu, dzisiejszy świat wcale nie jest prosty dla dzieci – szczególnie kiedy szukają one odpowiedzi na „trudne pytania”, uczą się wrażliwości, wyrozumiałości, empatii i troski o innych.

Przemycić niepełnosprawnego bohatera

Gabriela Żurek od 25 lat pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą – w placówkach oraz indywidualnie, w gabinecie terapeutycznym. Obecnie mieszka w Kaliszu. Ma dwoje dorosłych dzieci. Od dwóch lat pisała do szuflady, próbując w międzyczasie zachęcić wydawnictwa do druku swojej twórczości.

– Dostawałam bardzo ładne recenzje na temat tego, co piszę, ale nikt nie chciał drukować moich opowieści, których bohaterami były osoby niepełnosprawne – przyznaje Integracji. – W końcu napisałam skromny zbiorek (trzy opowiadania), gdzie "przemyciłam" takiego bohatera. Piszę zarówno w formie reportaży i opowiadań , jak też bajek, których bohaterami są dzieci mniej lub inaczej sprawne – wyjaśnia.

Inna rzeczywistość
Ponieważ debiutująca pisarka miała możliwość zwiedzenia wielu pięknych miejsc na świecie, zdobyte doświadczenia, wspomnienia i wiedzę o poznanych krajach przekazuje w swojej twórczości. – „Świat według Onima” zabierze Cię w inną rzeczywistość. Przeżywając niesamowite przygody, poznasz nowe kraje, ludzi i ich zwyczaje. Zaprzyjaźnisz się z czarnoskórą gambijską dziewczynką oraz delfinami z Meksyku. A przy tym wszystkim znajdziesz całkiem zwyczajne rozwiązania swoich kłopotów…” – zachęca do lektury wydawnictwo z Gdyni na swojej stronie internetowej.

Trzy opowiadania, które składają się na „Świat według Onima”, są dobrym prognostykiem kolejnych wartościowych wydawnictw autorki. Przekonajcie się sami.

Uwaga! Dwa egzemplarze książki, podarowane przed wydawnictwo Novae Res, czekają na uważnych czytelników magazynu Integracja.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas