Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wystawa ''Zamki Wieliczki i Nowego Wiśnicza w twórczości artystów niepełnosprawnych''

02.11.2004

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych zapraszają na otwarcie wystawy pt.: "Zamki Wieliczki i Nowego Wiśnicza w twórczości artystów niepełnosprawnych"

Otwarcie odbędzie się 5 listopada 2004 r. (piątek) o godz. 12.00 w ekspozycji podziemnej muzeum (III poziom kopalni soli). Zjazd do kopalni szybem Daniłowicza w godzinach 11.15.- 11.45.

Wystawa "Zamki Wieliczki i Nowego Wiśnicza w twórczości artystów niepełnosprawnych" prezentuje 144 prace, które powstały w czasie jubileuszowego - V Międzynarodowego Pleneru Artystów Niepełnosprawnych. Miał on miejsce w dniach 13-14 maja 2004 r. W plenerze wzięło udział 70 artystów z Polski (Bochnia, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Kraków, Lublin, Lubliniec, Łódź, Nowy Sącz, Olkusz, Pszczyna, Sosnowiec, Świnoujście), Niemiec i Słowacji.
    
Choć w tym roku pogoda była kapryśna, prace jak zawsze przepełnione są optymizmem, ciepłem i radością, urzekają całą paletą barw. Obydwa zamki pokazane są w całości lub we fragmentach, widziane od strony dziedzińców i od zewnątrz, z bliska i z oddali zatopione w zieleni. Wśród widoków wielickiej budowli dominuje przedstawienie baszty (XIV w.) z dawnych murów obronnych, fragmenty kompleksu zamkowego z widokiem na dziedziniec wewnętrzny z oryginalnym gankiem. Na obrazach powstałych w Nowym Wiśniczu widoczna jest masywna budowla z charakterystycznymi wieżami.

Sponsor: Bank BPH, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Dziennik Polski

*****
 
Zamek Żupny w Wieliczce powstał na przełomie XIII i XIV w. jako budowla obronna i zarazem siedziba zarządu kopalń w Wieliczce i Bochni. Tę funkcję pełniał aż do 1945 r. Jest jedynym takim zamkiem w Polsce. Częściowo zniszczony pod koniec II wojny światowej. Odrestaurowany staraniem Muzeum Żup Krakowskich stając się jego siedzibą.

Zamek w Nowym Wiśniczu powstał ok. poł. XIV w. Początkowo własność rodu Kmitów (do 1553 r.). W 1593 r. nabył go Sebastian Lubomirski pełniący w latach 1581-1591 funkcję żupnika - zarządcy kopalń w Wieliczce i Bochni. Swój barokowy wizerunek zamek zawdzięcza Stanisławowi Lubomirskiemu. Sukcesywnie prowadzone w ostatnich latach prace renowacyjne powoli przywracają mu dawne piękno.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
tel.: 0*12 289 16 27/14
faks: 0*12 278 30 28
e-mail: promocja@muzeum.wieliczka.pl
www.muzeum.wieliczka.pl

Opracowanie: redakcja
Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas