Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najnowszy numer – Nasze Sprawy 11/2004

29.10.2004

W pierwszej dekadzie listopada dostępny będzie najnowszy numer miesięcznika "NS". W nim m.in.:

Czy niepełnosprawni utracą miejsca pracy?

Rząd uparcie forsuje szereg chaotycznych zmian sprowadzających się do radykalnej redukcji kosztów subsydiowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zabierając ostatnie zachęty do ich zatrudniania szermuje się przy tym argumentami o ich wchłonięciu przez otwarty rynek pracy, podczas gdy rzeczywistym celem tej "reformy" są oszczędności budżetowe.

Na "szybkiej ścieżce" legislacyjnej, z pominięciem sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, znajduje się rządowy projekt nowej ustawy o rehabilitacji. Projekt ten został skierowany do Sejmu przed uzyskaniem opinii Komisji Trójstronnej, został on ponadto - to ważne podkreślenie - negatywnie zaopiniowany przez wszystkie środowiskowe organizacje, które się na jego temat wypowiadały, również przez Krajową Radę Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, która jest ustawowym organem doradczym ministra polityki społecznej.

Rząd nie chce wyjaśnić statusu programu "Stabilne zatrudnienie" będącego załącznikiem do Traktatu Akcesyjnego, który gwarantował wsparcie zatrudniania niepełnosprawnych na poziomie obowiązującej ustawy o rehabilitacji.

Ten chaos prawny, w którym od 1 maja br. musi funkcjonować rynek pracy osób niepełnosprawnych, powiększa zmiana rozporządzenia RM z 18 maja br., która umożliwia co prawda ryczałtowe rozliczenie kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, jednak na znikomym poziomie, nie wskazuje natomiast metodologii obliczania podwyższonych kosztów ich zatrudniania, co praktycznie uniemożliwia ich wykazanie.

Skutki tych niefrasobliwych działań mogą okazać się tragiczne dla osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo, zaś bardzo groźne dla gospodarki, budżetu, społeczeństwa.

Czy rząd weźmie za nie odpowiedzialność?...

Szczegóły oraz omówienia aktów prawnych i ich projektów, opinie organizacji środowiskowych i komentarze - w numerze.

Ponadto:

  • Podsumowania, uwagi na temat udziału sportowców niepełnosprawnych w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach. Trochę optymizmu, także refleksji nt. sportu niepełnosprawnych w ogóle w materiale o powitaniu paraolimpijczyków.
  • Ważne targi w Kielcach! IV Targi Rehabilitacji, Sanatoriów i Uzdrowisk REHMED-EXPO oraz dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Spółdzielczych, są okazją do prezentacji firm i ich najlepszych produktów. Warto przeczytać i zobaczyć co proponują przede wszystkim niepełnosprawnym.
  • Najlepsze samorządy nagrodzone! Rozstrzygnięto drugi ogólnopolski konkurs na najlepszy program samorządowy na rzecz osób niepełnosprawnych - pod patronatem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych min. Leszka Zielińskiego, a zorganizowany przez PFRON.
  • Jubileusz 50-lecia Porozumienia Branżowego Związku Pracodawców będącego spadkobiercą spółdzielczej organizacji sięgającej 1954 roku. Polecamy materiał o historii PB, aktualnym rozwoju i zadaniach Związku na przyszłość, a także o jego działaniach na polu integracji. Szczególnie interesujące materiały o VIII Mistrzostwach Polski ZPCh w Wędkarstwie Spławikowym i XII Zawodach Strzeleckich PB.
  • Teatroterapia, art-terapia czyli festiwal w Łęcznej. Piosenka, teatr, plastyka jako narzędzie i sposób wyrażania siebie. PSOUU w Łęcznej zorganizowało go już po raz dwunasty, tym razem pod hasłem "Miłość dla wszystkich jednaka".
  • O "mocy ducha" łączącej instruktorów i uczestników, niezwykłych przedsięwzięciach i turnusach rehabilitacyjnych Fundacji "Ducha" z Torunia w materiale pod takim tytułem. Prekursorski, autorski program Stanisława Duszyńskiego jest wzorem dla wielu innych organizacji. Warto przeczytać i warto zobaczyć jak niemożliwe staje się możliwym!
  • "Sprawni w kulturze" tak ogólnie należy podsumować zakończenie cyklu letnich imprez kulturalnych na Śląsku, w których niebagatelną rolę odgrywa Biblioteka Śląska - materiał polecamy nie tylko Ślązakom.

Autor: Redakcja miesięcznika "Nasze Sprawy"

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas