750 funtów odszkodowania dla ofiary zakazu wprowadzania psów
Niewidoma Glenda Holding i jej pies przewodnik, Lourel, nie zostali wpuszczeni do 7 restauracji w jednym mieście. We wszystkich obowiązywał restrykcyjny zakaz wprowadzania psów.
Glenda podjęła zdecydowane działania, po tym jak, wraz z towarzyszącymi jej osobami, nie została wpuszczona do indyjskiej restauracji w Hemel Hempstead, w Hertfordshire.
Z pomocą Królewskiego Narodowego Instytutu Niewidomych (the Royal National Institute for the Blind - RNIB), który zapewnia darmową pomoc prawną w podobnych przypadkach, Glenda Holding wygrała sprawę przed Sądem Okręgowym Watford i otrzymała 750 funtów odszkodowania.
Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii prawem (Disability Discrimination Act), zakaz wstępu do miejsc publicznych nie dotyczy psów przewodników.
Reprezentująca Glendę Holding Catherine Casserley powiedziała, że do RNIB dociera bardzo dużo informacji o podobnych przypadkach dyskryminacji, a także, że osoby niewidome i niedowidzące często mają problemy już na poziomie telefonicznej rezerwacji. Przypadki takie jak Glendy Holding pomogą, jej zdaniem, pokazać, że takie traktowanie osób niepełnosprawnych nie jest akceptowane, i że restauracje zabraniające wprowadzania psów przewodników będą płacić odszkodowania.
Opracowanie: Joanna Pertkiewicz, na podst. art. Matthew Bearda, "£750 for victim of guide dog ban", The Independent, 28 kwietnia 2003.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz